Przed czym chronią zaprawy stosowane w kukurydzy?

Głownia guzowata kukurydzy | fot. Agrofy.pl

Tekst ma charakter informacyjny. Mimo to sądzę, że parę osób będzie zaskoczonych działaniem zapraw w kukurydzy dlatego warto potraktować to jako vademecum.

Mino zimowej aury sezon zakupu ziarna siewnego kukurydzy w pełni, a przecież to roślina która jedna z ostatnich jest siana wiosną. Ciekawe, czy ktoś kiedyś się nad tym zastanawiał. Możliwe, że chodzi o to aby wypełnić martwy sezon w branży?

Przecież nie o tym ma być ten tekst, tylko o przeglądzie zapraw nasiennych, które można stosować do zaprawiania ziarna kukurydzy.

pole kukurydzy

W porównaniu do roślin zbożowych, które można samodzielnie zaprawić przed siewem dobierając zaprawę nasienną odpowiadającą naszym potrzebom, o tyle w przypadku kukurydzy stoimy przed faktem dokonanym.

Ciekaw jestem ilu z Was zwraca uwagę na rodzaj użytej zaprawy przy wyborze ziarna kukurydzy?

Głownia guzowata kukurydzy| fot. Agrofy

Na obecną chwilę w Polsce zarejestrowanych jest 6 zapraw nasiennych do zaprawiania ziarna kukurydzy. Cztery chronią siewki kukurydzy przed chorobami, jedna przed pierwszym pokoleniem Ploniarki zbożówką oraz działa odstraszająco na ptaki. Ostatnia ma działanie grzybobójcze i odstraszające ptaki mimo, iż substancja aktywna należy do grupy fungicydów. Sądzę, że najlepiej zobrazuje to tabela.

Środek Substancja aktywna Zwalczane organizmy
Alios 300 FS Tritikonazol Głownia guzowata kukurydzy, Głownia pyląca kukurydzy, Zgorzel siewek
Vitavax 200 FS Tiuram, Karboksyna Głownia guzowata kukurydzy, Głownia pyląca kukurydzy, Zgorzel siewek
Maxim XL 034,7 FS Metalaksyl-M, Fludioksonil Głownia guzowata kukurydzy, Zgorzel siewek
Sarox T 500 FS Tiuram, Karboksyna Zgorzel siewek
Flowsan FS Tiuram Zgorzel siewek, Ptaki
Mesurol 500 FS Metiokarb Ploniarka zbożówka, Ptaki

Ciekawie wyglądają dwa środki Vitavax 200 FS oraz Sarox T 500 FS. Oba posiadają te same substancje aktywne (tiuram, karboksyna) lecz Vitavax 200 FS ma szerszy zakres działania, co spowodowane jest zapewne kosztami rejestracji i badań przy wprowadzaniu preparatu na rynek.

Głownia guzowata kukurydzy | fot. Agrofy.pl
Głownia guzowata kukurydzy | fot Agrofy.pl

Można powiedzieć, że dostępne zaprawy w pełni zabezpieczają ziarno kukurydzy przed najważniejszymi chorobami. Dodatkowo istnieje możliwość zabezpieczenia delikatnych siewek przed pierwszym pokoleniem Ploniarki zbożówki, a także utrzymać założoną obsadę na hektar poprzez odstraszanie ptaków.


Jeśli nie chcesz, aby ominęły Cię kolejne informacje o zachodzących zmianach w wykazie zarejestrowanych środków ochrony roślin zachęcam do śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter) oraz korzystania z wyszukiwarki środków ochrony roślin Agrofy.pl.