Czym zaprawiać rzepak ozimy?

Nasiona rzepaku ozimego

Czas zbioru rzepaku dopiero  się rozpoczyna ale część z was pewnie myśli, co za kilka tygodni będzie wysiewała na swoich polach?

Wiadomo że wybór stanowiska pod uprawę oraz wybór odmian są kluczowym wyborem o tyle wybór preparatu, którym zaprawiony jest materiał siewny już niekoniecznie. Szczególnie to widać w przypadku rzepaku ozimego, gdzie najczęściej nasiona kupujemy już zapakowane i zaprawione.

rzepak ozimy

Do napisania tego teksu zainspirowała mnie sytuacja na rynku zapraw nasiennych stosowanych w rzepaku ozimym. Większość z was domyśli się, że chodzi o wycofanie ze stosowania substancji aktywnych z grupy neonikotynoidów, które zabezpieczały młode rośliny przed szkodnikami rzepaku. Pomijając już kwestię jak bardzo wpłynęło to na problem związany z ochroną rzepaku pomyślałem sobie, że skoro na chwilę obecną zarejestrowanych jest ponad 1470 środków ochrony roślin to jakieś zaprawy nasienne w rzepaku się znajdą. No dobrze ale środki to nie tylko zaprawy nasienne ale też insektycydy, herbicydy, fungicydy, regulatory wzrostu itd. Szybo sprawdziłem, że w chwili obecnej jest zarejestrowanych 74 środków ochrony roślin, które można wykorzystać do zaprawiania. Jakie było moje zaskoczenie, kiedy przekonałem się, że aktualnie zarejestrowany jest tylko jeden środek ochrony roślin.

Szok to mało powiedziane!!!

rzepak

Jak na roślinę, która po zbożach jest najczęściej uprawiana w Polsce to naprawdę  ciekawie nie jest. Mając na uwadze, koszty nasion oraz znaczenie rzepaku w uprawie to brak możliwości zabezpieczenia młodych roślin, które najbardziej podatne są na czynniki chorobotwórcze oraz uszkodzenia przez owady staje się dużym problemem.

Przechodząc do sedna to jedyną zaprawą nasienną zarejestrowaną do zabezpieczenia nasion rzepaku ozimego jest Zaprawa Nasienna T 75 DS/WS. Zabezpiecza ona młode rośliny przed jedna chorobą grzybową, mianowicie zgorzelą siewek.

Zaprawa Nasienna T 75 DS/WS oparta jest na tiuramie czyli substancji aktywnej należącej do grupy ditiokarbaminianów. Środkiem tym zaprawiać możemy metodą na mokro oraz sucho w dawce 400 g/100 kg nasion rzepaku.

Podsumowując to zabierając się do pisania miałem ochotę przegotować ciekawe zestawienie zapraw a skończyło się raptem na dwóch zdaniach o jednym środku chroniącym siewki rzepaku przed patogenami glebowymi. Szkoda bo roślina która ma ponad 25% udział w płodozmianie zasługuje na lepszą ochronę.


Aktualizacja

 

Lumiposa 625 FS w kwietniu 2107 roku firma DuPont zarejestrowała zaprawę insektycydową, więcej przeczytasz tutaj.