Czym zaprawiać rzepak ozimy?

Nasiona rzepaku ozimego

Aktualizacja 2019

Integral Pro

Poniższy tekst ma już prawie 4 lata lecz jego treść jest w większości nadal aktualna.
Być może dlatego jest 3 tekstem cieszącym się największą popularnością

Wiadomo że wybór stanowiska pod uprawę oraz wybór odmian są kluczowym wyborem o tyle wybór preparatu, którym zaprawiony jest materiał siewny już niekoniecznie. Szczególnie to widać w przypadku rzepaku ozimego, gdzie najczęściej nasiona kupujemy już zapakowane i zaprawione.

rzepak ozimy

Do napisania tego teksu zainspirowała mnie sytuacja na rynku zapraw nasiennych stosowanych w rzepaku ozimym. Większość z was domyśli się, że chodzi o wycofanie ze stosowania substancji aktywnych z grupy neonikotynoidów, które zabezpieczały młode rośliny przed szkodnikami rzepaku. Pomijając już kwestię jak bardzo wpłynęło to na problem związany z ochroną rzepaku pomyślałem sobie, że skoro na chwilę obecną zarejestrowanych jest ponad 1470 2180 środków ochrony roślin więc jakieś zaprawy nasienne w rzepaku powinny być. No dobrze ale środki to nie tylko zaprawy nasienne ale też insektycydy, herbicydy, fungicydy, regulatory wzrostu itd. Korzystając z narzędzi wyszukiwarki sprawdziłem i aktualnie zarejestrowanych 74 105 środków ochrony roślin, które można wykorzystać do zaprawiania. Dzięki ostatniej rejestracji firmy BASF chwilowo mamy 2 zaprawy.  Jedna zabezpieczenia rośliny rzepaku ozimego przed chorobami, jedna przed owadami oraz nowość .

Zastanawiacie się czemu chwilowo?

Ponieważ Zaprawa Nasienna T 75 DS/WS zawiera substancję aktywną tiuram, która jest wycofana. Prawdopodobnie nasiona rzepaku ozimego będą jeszcze nią zaprawione w tym roku gdyż do końca lipca może znajdować się w sprzedaży.  

Szok to mało powiedziane!!!

rzepak

Jak na roślinę, która po zbożach jest najczęściej uprawiana w Polsce to naprawdę  ciekawie nie jest. Mając na uwadze, koszty nasion oraz znaczenie rzepaku w uprawie to brak możliwości zabezpieczenia młodych roślin, które najbardziej podatne są na czynniki chorobotwórcze oraz uszkodzenia przez owady staje się dużym problemem.

Jedyną z dwóch zapraw nasiennych zarejestrowanych do zabezpieczenia nasion rzepaku ozimego przed chorobami jest Zaprawa Nasienna T 75 DS/WS. Zabezpiecza ona młode rośliny przed jedna chorobą grzybową, mianowicie zgorzelą siewek.

Zaprawa Nasienna T 75 DS/WS oparta jest na tiuramie czyli substancji aktywnej należącej do grupy ditiokarbaminianów. Środkiem tym zaprawiać możemy metodą na mokro oraz sucho w dawce 400 g/100 kg nasion rzepaku.

Można już przestać brać ją pod uwagę z racji na wycofanie substancji aktywnej tiuram

Drugą zaprawą fungicydowo – insektycydową jest Integral Pro, nowość od firmy BASF.

Jest to mikrobiologiczna zaprawa nasienna w postaci płynnego koncentratu do zaprawiania nasion (FS), zawierający szczep MBI600 bakterii Bacillus amyloliquefaciens. Przeznaczony do stosowania w ochronie rzepaku ozimego oraz rzepaku jarego przed suchą zgnilizną kapustnych. Środek działa również jako stymulator naturalnych mechanizmów obronnych roślin, dzięki czemu zmniejsza szkody powodowane przez pchełki w rzepaku.

Niech nie zwiedzie was to że środek ten zawiera żywe bakterie i jego skuteczność jest niska.
Nic z tych rzeczy. Bakterie Bacillus amyloliquefaciens to poważni sprzymierzeńcy, którzy oprócz ochrony siewek rzepaku przed chorobami odglebowymi poprzez stymulację mechanizmów obronnych przed pchełkami to jeszcze wpływają pozytywnie na rozwój systemu korzeniowego i siewek.  

Zgodzicie się raczej z tym, że zdrowa plantacja rzepaku ozimego jesienią przekłada się na lepszą jej zimotrwałość. Natomiast rozbudowany system korzeniowy, wiosną pozwala na szybszą regenerację części nadziemnych i pobieranie składników pokarmowych. a to przekłada się na …?

Podsumowując to zabierając się do pisania miałem ochotę przegotować ciekawe zestawienie zapraw a skończyło się raptem na dwóch zdaniach o jednym środku chroniącym siewki rzepaku przed patogenami glebowymi. Szkoda bo roślina która ma ponad 25% udział w płodozmianie zasługuje na lepszą ochronę.

Aktualizacja 2017

Lumiposa 625 FS w kwietniu 2107 roku firma DuPont zarejestrowała zaprawę insektycydową, więcej przeczytasz tutaj.


Jeśli nie chcesz, aby ominęły Cię kolejne informacje o zachodzących zmianach w wykazie zarejestrowanych środków ochrony roślin zachęcam do śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter) oraz korzystania z wyszukiwarki środków ochrony roślin Agrofy.pl.