Dlaczego co siódmy litr środków ochrony roślin niszczy Twoją uprawę?

Uszkodzenie plantacji buraka przez podrobiony środek ochrony roślin

Odpowiedź jest prosta.
Szacuje się, że aż 15% środków ochrony roślin w Europie jest podrabianych i trafia być może właśnie na Twoje pola. Te 15% podróbek daje właśnie to, że statystycznie jeden na siedem środków w sprzedaży jest podrobiony. I ten proceder każdego roku staje się większy.
I tutaj mógłbym zakończyć lecz dla lepszego zobrazowania skali problemu postaram się to rozwinąć.

Kupując podróbki, tracisz wiele razy
Kupując podróbki, tracisz wiele razy – ulotka PSOR

Ile dokładnie to jest, te 15%

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w 2017 roku sprzedano blisko 24,5 tysiąca ton środków ochrony roślin, w przeliczeniu na substancję aktywną. Jak wiemy środek ochrony roślin nie składa się z samej substancji czynnej. Zawartość substancji aktywnej jest różna w zależności od środka i waha się od kilu gramów do kilkuset. GUS podaje, że w przeliczeniu już na środki, które kupujemy, w 2017 roku sprzedano ponad 68 tysięcy ton środków ochrony roślin.
Daje nam to ponad 2800 ciężarówek TIR. A to już obrazuje jak duży jest to rynek w Polsce.

Kupując podróbki, tracisz wiele razy Strona_2
Kupując podróbki, tracisz wiele razy – ulotka PSOR

15% z 68 tysięcy ton sprzedanych środków w 2017 daje nam 425 ciężarówek czyli jest to ponad 10 tysięcy ton.

Tak drogi rolniku. Szacuje się że każdego roku na pola trafia ponad 10 tysięcy ton środków ochrony roślin, w których nie wiadomo co się znajduje.

To co skłoniło mnie do napisania tego tekstu to informacja o ilości zatrzymanych nielegalnych środkach ochrony roślin w 2018 roku.

W 2018 roku w Polsce zatrzymano 21 ton nielegalnych środków ochrony roślin !!!

TAK 21 ton.

KAS (Krajowa Administracja Skarbowa) oraz PIORiN (Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin) zatrzymały sumując, aż 1 ciężarówkę nielegalnych środków. Przypomnę że rynek podrobionych środków szacuje się w przeliczeniu na ok 425 ciężarówek.
Daje nam to zawrotne 0,2% całego nielegalnego rynku środków ochrony roślin.

Rolniku bądź mądry przed szkodą i nie trać wiele razy.

Można tutaj winić mało wydajny system kontroli środków ochrony roślin przez PIORiN i KAS, lecz prawda jest taka, że to ty rolniku kupujesz ceną i czasem ze źródeł dziwnego pochodzenia.

Nawet najlepsza kontrola nie pomoże jeśli to osoba kupująca nie zwróci uwagę na to co kupuje.
Wiem koszty środków są wysokie lecz oszczędzić można nie wiele, a w przypadku zniszczenia plantacji przez produkt zawierający teoretycznie wszystko, straty mogą być ogromne.

Kupując podróbki, tracisz wiele razy plakat
Kupując podróbki, tracisz wiele razy – ulotka PSOR

Na pytanie czy warto dla kilku złotych oszczędności na hektar zaryzykować swoje źródło dochodu, które w przypadku produkcji roślinnej jest raz w roku należy do każdego z nas.

Moim zdanie nie warto.

Jako przykład mogę podać moje doświadczenia.
Blisko 4 lata pracowałem w PIORiN i prawie wszystkie pobrane próby ze środków budzących podejrzenia co do ich autentyczności posiadały inny skład niż ten jaki powinien tam być bądź stężenie substancji aktywniej było dużo niższe.

Tekst został sporządzony w oparciu o dane dostarczone przez PSOR (Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin), które wraz z KAS i PIORiN promują kampanię

Kupując podróbki, tracisz wiele razy!

O tym jak się ustrzec przed podróbkami zapraszam do przeczytania mojego pierwszego tekstu na blogu. Znajdziesz go tutaj
Nie wiem czy powinienem się nim chwalić lecz mimo wszystko treść w nim jest nadal aktualna a od 2015 roku minęło trochę czasu. I jak mnie pamięć nie myli, wtedy szacunki nielegalnego obrotu szacowane były na 10%.


Jeśli nie chcesz, aby ominęły Cię kolejne informacje o zachodzących zmianach w wykazie zarejestrowanych środków ochrony roślin zachęcam do śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter) oraz korzystania z wyszukiwarki środków ochrony roślin Agrofy.pl.