Drobna plamistość liści kukurydzy

Kukurydza - Zea mays

Drobna plamistość liści kukurydzy – Kabatiella zeae znana również pod nazwą Antraknoza kukurydzy występuje w warunkach chłodnej i wilgotnej pogody. Sprzyjać jej wystąpieniu może uszkodzenie roślin kukurydzy przez owady. Silne nasilenie choroby może powodować już w sierpniu zasychanie i zamieranie roślin kukurydzy, obniżając plon nawet o 10%. Straty plonu mogą być większe, gdyż Drobna plamistość liści kukurydzy sprzyja wystąpieniu chorób fuzaryjnych (Fuzaryjna zgnilizna korzeni, zgorzel podstawy łodygi, fuzarioza kolb kukurydzy).

Dorodna plamistość liści kukurydzy – objawy choroby

Pierwsze objawy obserwuje się w czerwcu na blaszkach i pochwach liściowych oraz w przypadku silnego nasilenia choroby na liściach okrywających kolby.

Drobna plamistość liści kukurydzy (Kabatiella zeae) objawy choroby
Drobna plamistość liści kukurydzy (Kabatiella zeae) objawy choroby

Początkowo drobne jasne plamki przekształcają się w małe plamy (1-4 mm) z czerwonobrunatną obwódką otoczoną prześwitującym pierścieniem.

Drobna plamistość liści kukurydzy (Kabatiella zeae) objawy na blaszce liściowej
Drobna plamistość liści kukurydzy (Kabatiella zeae) objawy na blaszce liściowej

Wraz z rozwojem choroby środkowa część plam ciemnieje i ulega wykruszeniu. Plamy z reguły układają się między nerwami liści w rzędach, a największe ich skupisk są na brzegach liści. Porażenie blaszki liściowej powyżej 50% prowadzi do wczesnego zamierania roślin kukurydzy. Największe nasilenie choroby występuje w sierpniu.

Źródłem infekcji Drobnej plamistości liści kukurydzy są resztki pożniwne oraz ziarno kukurydzy wykorzystywanie do siewu.

Działania zapobiegawcze

  • Usuwanie resztek pożniwnych oraz głęboka orka
  • Stosowanie zdrowego i zaprawionego materiału siewnego
  • Uprawa odmian odpornych
  • Niszczenie chwastów
  • Właściwy płodozmian, uprawa kukurydzy co 4 lata
  • Zabiegi fungicydowe

Wszystkie fungicydy zarejestrowane w ochronie kukurydzy znajdziesz tutaj.

Sprawdź jak szybko to żrobić. 


Jeśli nie chcesz, aby ominęły Cię kolejne informacje o zachodzących zmianach w wykazie zarejestrowanych środków ochrony roślin zachęcam do śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter) oraz korzystania z wyszukiwarki środków ochrony roślin Agrofy.pl.