Fundamentum 700 WG

Fundamentum 700 WG

Fundamentum 700 WG to herbicyd selektywny o działaniu układowym, stosowany nalistnie, w formie granul rozpuszczalnych w wodzie (WG) . Zawiera trzy substancje czynne: tribenuron metylowy, metsulfuron metylowy oraz florasulam.

Działanie na chwasty

Środek zawiera trzy substancje czynne zaliczane do grupy inhibitorów działania enzymu syntetazy acetylomleczanowej (ALS). Środek pobierany jest przez liście chwastów i przemieszcza się do stożków wzrostu, gdzie hamuje podział komórek, wstrzymując wzrost i rozwój chwastów. Pierwsze objawy działania chwastobójczego widoczne są po kilku dniach, a zamieranie chwastów następuje w ciągu 2-4 tygodni od zastosowania. Szybkość efektu chwastobójczego zależy od fazy rozwojowej zwalczanych chwastów i panujących warunków atmosferycznych (temperatura, wilgotność powietrza) oraz tempa wzrostu chwastów. Najwyższą skuteczność działania uzyskuje się stosując środek na młode, intensywnie rosnące chwasty (do fazy BBCH 16). Środek można stosować na wszystkich typach gleb, na których uprawia się zboża. Susza lub opady deszczu w trakcie lub wkrótce po zabiegu zmniejszają pobieranie środka i obniżają jego skuteczność.

Wyszukiwarka środków ochrony roślin

Fundamentum 700 WG jaki i inne aktualnie zarejestrowane środki ochrony roślin znajdziesz dzięki wyszukiwarce środków ochrony roślin na stornie Agrofy

Tabela chwastów na jakie działa środek Fundamentum 700 WG. Zestawienie obejmuje wrażliwość chwastów oraz działanie z dodatkiem adiuwantu. Szczegóły można przeczytać w instrukcji stosowania

Pszenica ozima
Pszenżyto ozime
Żyto ozime
Bodziszek drobny, Chaber bławatek, Dymnica pospolita, Gwiazdnica pospolita, Jasnota purpurowa, Jasnota różowa, Mak polny, Maruna bezwonna, Miotła zbożowa, Nawrot polny, Niezapominajka polna, Ostrożeń polny, Poziewnik szorstki, Przetacznik perski, Przetacznik polny, Przytulia czepna, Rdest powojowy, Rdest ptasi, Samosiewy rzepaku, Tasznik pospolity, Tobołki polne
Pszenica jara
Jęczmień jary
Bodziszek drobny, Chaber bławatek, Fiołek polny, Gwiazdnica pospolita, Jasnota purpurowa, Jasnota różowa, Komosa biała, Mak polny, Maruna bezwonna, Miotła zbożowa, Niezapominajka polna, Ostrożeń polny, Poziewnik szorstki, Przetacznik perski, Przetacznik polny, Przytulia czepna, Rdest powojowy, Rumianek pospolity, Samosiewy rzepaku, Tasznik pospolity

Unikalność Fundamentum 700 WG

Z informacji jakie podaje producent na swojej stronie czytamy, że Fundamentum 700 WG

Skuteczność herbicydu wynika z kombinacji jego cech, takich jak: spektrum zwalczanych chwastów, aktywność w zróżnicowanym zakresie temperatur, szerokie okno aplikacji i zapewnienie bezpieczeństwa roślinom uprawnym. Takimi właściwościami cechuje się Fundamentum 700 WG – nowy herbicyd stworzony przez firmę INNVIGO, który uzyskał rejestrację w lutym 2019 roku. Unikalna, trójskładnikowa kompozycja substancji czynnych (tribenuron metylu + metsulfuron metylu + florasulam) zapewnia skuteczną ochronę herbicydową upraw zbożowych, co warunkuje ich prawidłowy wzrost i dalszy rozwój, a w konsekwencji przyczynia się do osiągania większego plonu. Specyfika działania substancji czynnych, wchodzących w skład innowacyjnego herbicydu Fundamentum 700 WG, gwarantuje efektywne zwalczanie chwastów dwuliściennych w zbożach, również w niskich temperaturach: • Tribenuron metylu – wstrzymuje wzrost i rozwój chwastów. Znany z bardzo wysokiej skuteczności na chabra bławatka i ostrożnia polnego. Jest bezpieczny dla rośliny uprawnej i może być stosowany nawet do fazy liścia flagowego.
• Metsulfuron metylu – błyskawicznie wnika do zielonych części chwastów, zapobiega ich wtórnemu wzrostowi po zabiegu. Doskonały w walce z bodziszkiem drobnym, ogranicza również rozwój miotły zbożowej. Skuteczny już w temperaturze 5-6°C.
• Florasulam – selektywny związek o działaniu układowym. Niezastąpiony w walce z przytulią czepną. Szybko hamuje wzrost i rozwój chwastów, ich całkowite zniszczenie następuje po 7-10 dniach (a w temperaturach ok. 4°C do 3 tygodni.)

Na co zwrócić uwagę

Wnioskować z tego można, że jest to faktycznie unikalny produkt, który może stać się pożądany do ochrony zbóż w nadchodzącym sezonie.

Dla mnie unikalność to coś co jest jedyne i niepowtarzalne. A w tym przypadku mamy sytuację taką gdzie takie samo połącznie substancji aktywnych już występuje lecz w zmienionych proporcjach. Jest to środek ochrony roślin Tripali 27,1 WG.

Nie należy kwestionować skuteczności środka Fundamentum 700 WG, gdyż przeszedł proces rejestracji co samo w sobie udowadnia jego skuteczność na podane wyżej chwasty. Trzeba mieć jedynie na uwadze to, że jest to obarczona kilkoma warunkami jakie należy spełnić aby ta skuteczność była dla nas zadowalająca.

Gorąco zachęcam do lektury etykiet środków ochrony roślin znajduje się tam bardzo dużo cennych informacji.

Czynników jakie mogą obniżyć skuteczność działania jest kilka i wszystkie opisane są w etykiecie produktu i są to:

 • Najwyższą skuteczność działania uzyskuje się stosując środek na młode, intensywnie rosnące chwasty do fazy 2-4 liści BBCH 16.
 • Susza lub opady deszczu w trakcie lub wkrótce po zabiegu zmniejszają pobieranie środka i obniżają jego skuteczność.
 • W przypadku zbóż ozimych można go stosować do fazy liścia flagowego
 • W zbożach jarych zabieg stosować można do gazy drugiego kolanka
 • Spadki temperatury poniżej 5°C w przeciągu 4 dni po zabiegu mogą powodować obniżenie skuteczności środka.
 • Wysoka temperatura powyżej 25°C w przeciągu 4 dni po zabiegu mogą powodować obniżenie skuteczności środka.
 • W zależności od przebiegu pogody (np. przymrozków) po zabiegu może wystąpić znaczne żółknięcie liści oraz krótkotrwałe zahamowanie wzrostu zbóż. Objawy te ustępują bez ujemnego wpływu na plon.
 • W przypadku zastosowania środka w terminie od fazy początku wzrostu źdźbła (BBCH 30) na plantacji przeznaczonej do produkcji materiału siewnego należy skonsultować się z posiadaczem zezwolenia odnośnie ewentualnego niekorzystnego wpływu na rośliny chronione. Podejrzewam, że mowa tutaj o zdolności i energii kiełkowania ziarniaków, jak nie patrząc jest to ważny parametr przy materiale siewnym.

Kolejnymi pułapkami na jakie trzeba zwrócić uwagę wybierając Fundamentum 700 WG jest następstwo roślin.

Następstwo roślin


Przed siewem lub sadzeniem rośliny następczej należy wykonać orkę na głębokość min. 10 cm.
Po zbiorze rośliny uprawnej, w której był stosowany środek, w tym samym sezonie wegetacyjnym możliwa jest uprawa zbóż ozimych, rzepaku ozimego i traw. Nie należy uprawiać rzepaku ozimego jako rośliny następczej w tym samym roku kalendarzowym, jeśli po zastosowaniu środka w zbożach ozimych w pełnej dawce wystąpiła długotrwała susza.
W kolejnym sezonie wegetacyjnym można uprawiać wszystkie rośliny uprawne.
W przypadku konieczności wcześniejszej likwidacji plantacji, w której zastosowano środek, w tym samym sezonie wegetacyjnym możliwa jest uprawa wyłącznie zbóż ozimych i jarych.

Podsumowanie

Fundamentum 700 WG to dobra opcja ze względu na możliwość wczesnego stosowania lecz wymaga zwrócenia dużej uwagi na ograniczenia jakie mogą obniżyć skuteczność działania na chwaty oraz następstwo roślin.

Rekomendacja 3/5

Zalety:

 • Zwalcza chwasty w niskich temperaturach
 • Bezpieczny dla upraw !
 • W zbożach ozimych można stosować do fazy liścia flagowego
 • W zbożach jarych można stosować do fazy drugiego kolanka
 • Zawiera 3 substancje czynne

Wady:

 • UWAGA – duże wymagania co do upraw następczych po zastosowaniu środka
 • Brak rejestracji w owsie, pszenżycie jarym oraz życie jarym
 • Metsulfuron metylu jedynie ogranicza występowanie miotły zbożowej
 • Obniżenie skuteczności przy bardzo niskiej lub wysokiej temperaturze
 • Wystąpienie przymrozków może powodować żółknięcie i krótkotrwałe zahamowanie wzrostu roślin
 • W plantacjach nasiennych stosowanie od fazy wzrostu źdźbła może wpływać niekorzystnie na zdolność i energię kiełkowania ziaren
 • Promowany jako unikalny lecz istnieje już takie połącznie substancji czynnych lecz w innych proporcjach

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa, zamieszczonych w etykiecie.


Jeśli nie chcesz, aby ominęły Cię kolejne informacje o zachodzących zmianach w wykazie zarejestrowanych środków ochrony roślin zachęcam do śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter) oraz korzystania z wyszukiwarki środków ochrony roślin Agrofy.pl.