Czy glifosat zabija jednak pszczoły miodne?

Według badań opublikowanych przez Monsanto nie ma naukowego związku między spadkiem liczebności pszczół miodnych a używaniem glifosatu w rolnictwie, co ma się przeciwnie do doniesień medialnych.

Firma Monsanto uważa, że populacja pszczół miodnych staje przed wieloma wyzwaniami. Są to zmiany klimatu, ekspozycja na pestycydy, złe odżywianie poprzez słabe zarządzanie ulem przez pszczelarzy oraz roztocza Varroa.

Pszczoła miodna
Pszczoła miodna | fot. Agrofy.pl

Mimo to wiele osób uważa, że pszczoły narażone na stężenie glifotatu w Agro-ekosystemach może negatywnie wpłynąć na pszczoły.

Mimo obaw pojawiających się w mediach fanty naukowe ukazują inny obraz niż ten który możemy zobaczyć w mediach. Podczas zatwierdzania herbicydów na bazie glifosatu Agencja Ochrony Środowiska USA dokładnie bada ich wpływ na organizmy inne niż szkodniki, w tym pszczoły.

Pszczoła miodna na liściu pszenicy ozimej | fot. Agrofy.pl
Pszczoła miodna na liściu pszenicy ozimej | fot. Agrofy.pl

Wyniki zostały opublikowane badaniu przeprowadzonym w 2014 roku przez amerykańskich naukowców pod tytułem „Ocena narażenia i potencjalnych skutków dla rozwoju czerwia pszczół miodnych za pomocą glifisatu jako przykładu” (tyt. org. Evaluating exposure and potential effects on honeybee brood development using glyphosate as an example). W wyniku stwierdzono, że glifotat nie jest toksyczny dla pszczół miodnych. U żadnej kolonii nie zaobserwowano negatywnych skutków na dorosłe pszczoły, ani czerwia pszczelego. Podobne badania przeprowadzono w Australii i wynik był taki sam.

Wyniki te potwierdzono na przykładzie badania pszczół lęgowych, aby spełnić aktualne wymagania testowe Unii Europejskiej dotyczące odnowienia pozwolenia na glifosat. W rzeczywistości żadne badanie przeprowadzone na dużą skalę nie wykazało żadnego związku między glifosatem a spadkiem populacji pszczół miodnych.

Pszczoła miodna na kwiecie Mniszka lekarskiego
Pszczoła miodna na kwiecie Mniszka lekarskiego | fot. Agrofy.pl

A jakie jest wasze zdanie w tym temacie?


Jeśli nie chcesz, aby ominęły Cię kolejne informacje o zachodzących zmianach w wykazie zarejestrowanych środków ochrony roślin zachęcam do śledzenia nas w mediach społecznościowych ( Facebook, Instagram, Twitter) oraz korzystania z wyszukiwarki środków ochrony roślin Agrofy.pl.

źródło:

monsanto / bbka.org.uk/kids/importance_of_bees / honeybeehealthcoalition.org / jeb.biologists.org/content/early/2014/07/23/jeb.109520 / epa.gov/ingredients-used-pesticide-products/glyphosate