Kędzierzawość liści – ukryty zabójca brzoskwini

Kędzierzawość liści brzoskwini - Taphrina deformans - objawy na liściach

Kędzierzawość liści brzoskwini jest powodowana przed grzyb Taphrina deformans. Choroba ta występuje każdego roku na wszystkich drzewach brzoskwini lecz w różnym nasileniu. Każda odmiana brzoskwini posiada rożna tolerancję na infekcję grzyba Taphrina deformans, lecz brak jest odmian odpornych.

Kędzierzawość liści brzoskwini jest bardzo niebezpieczną i groźną chorobą z uwagi na to że w chwili zauważenia objawów na liściach jesteśmy bezradni jeśli chodzi o walkę z nią.

Kędzierzawość liści brzoskwini - Taphrina deformans - objawy na liściach
Kędzierzawość liści brzoskwini – Taphrina deformans – objawy na liściach | źródło wikipedia

Dzieje się tak dlatego, że grzyb Taphrina deformans zimuję w pędach, łuskach pąków oraz spękaniach kory w postaci zarodników. Ocieplenia występujące w trakcie spoczynku drzew w szczególności te występujące późną zimą i wczesną wiosną powodują rozwój grzybni.

Pąk brzoskwini wczesną wiosną
Pąk brzoskwini wczesną wiosną

Infekcja grzyba następuje wiosnę kiedy pąki nabrzmiewają, a łuski pąków się rozluźniają.
Jest to jedyny moment kiedy skutecznie możemy ochronić drzewa rośliny przed tą chorobą.
Sprzyjającymi warunkami to rozwoju sprawcy Kędzierzawości liści brzoskwini jest ciepłe i wilgotne przedwiośnie oraz wiosna. Optymalną temperaturą do infekcji grzyba jest 10-20 °C.

Pąk brzoskwini wczesną wiosną
Pąk brzoskwini wczesną wiosną

Objawy

Kędzierzawość liści brzoskwini - Taphrina deformans - objawy na liściach
Kędzierzawość liści brzoskwini – Taphrina deformans – objawy na liściach
| źródło wikipedia

Objawy choroby są bardzo specyficzne i można je już tylko obserwować w trakcie całego sezonu wegetacji począwszy od pojawienia się liści po kwitnieniu drzew brzoskwini do opadnięcia ich jesienią.
Liście porażone przez Taphrina deformans są kruche, mocno pofałdowane i jasnozielone. Grzyb rozwija się przez cały sezon wegetacji razem z liśćmi wytwarzają na koniec cyklu zarodniki workowe. Kiedy zarodniki dojrzeją to worki w których się znajdują pękają. Ma to miejsce najczęściej w czerwcu kiedy grzybnia obumiera i wraz z zaschniętymi liśćmi opada pod drzewa. Uwolnione zarodniki do końca okresu wegetacji wraz z kroplami deszczu przemieszczają się po pędach dostając się do pąków, łusek i szczelinach w korze drzew. W ten sposób są źródłem infekcji w następnym sezonie wegetacyjnym.

Kędzierzawość liści brzoskwini - Taphrina deformans - rozwój zarodników workowych
Kędzierzawość liści brzoskwini – Taphrina deformans – rozwój zarodników workowych
| źródło wikipedia

Reakcja drzew na wystąpienie Kędzierzawości liści

Mimo utraty liści drzewa brzoskwini nie obumierają lecz wytwarzają nowe liście z pąków „zapasowych”. Młode liście nie mają już objawów choroby Kędzierzawości liści lecz są bardzo osłabione na skutek ponownego rozpoczęcia wegetacji. Ma to duży wpływ na rośliny, które słabo plonują w roku wystąpienia choroby oraz w kolejnym, później kończą wegetację co może powodować ich przemarznięcie zimą.

Kędzierzawość liści brzoskwini - Taphrina deformans - objawy na liściach
Kędzierzawość liści brzoskwini – Taphrina deformans – objawy na liściach
| źródło wikipedia

Jak się chronić

Ochrona przed kędzierzawością liści brzoskwini jest skuteczna pod warunkiem przeprowadzenia jej odpowiednim preparatem w odpowiednim terminie.
Zabiegi chemiczne można wykonywać zapobiegawczo zimą podczas jednego z ociepleń kiedy istnieje ryzyko rozluźnienia się łusek pąków spowodowanej podwyższoną temperaturą powietrza. Jedynym i najważniejszym warunkiem jest aby temperatura powietrza była wyższa niż 6 °C oraz możliwość wyjechania ciągnikiem w pole.

Ważniejszym okresem wykonania skutecznego zabiegu chemicznego jest wczesna wiosna.
Krytyczną fazą dla skuteczności zabiegu chemicznego jest to aby był on wykonany najpóźniej w chwili pękania paków brzoskwini. Po tym momencie nastąpuje już infekcja grzyba Taphrina deformans sprawcy Kędzierzawości liści brzoskwini i zabieg jest już nie skuteczny i pozostaje nam tylko obserwacja objawów chorobowych w trakcie sezonu wegetacyjnego.

Czasami wystarczy tylko jeden zabieg wiosenny lecz trzeba wziąć pod uwagę to że wszystkie substancje aktywne zwalczające grzyba Taphrina deformans są kontaktowe. Każdorazowo po wystąpieniu opadów deszczu następuje zmycie preparatu z drzew i należy powtórnie wykonać zabieg chemiczny.

Czym chronić

Obecnie są dostępne 3 substancje aktywne do zwalczania choroby kędzierzawości liści:
– miedź
– dodyna
– tiuram (zostaje wycofany do 30 kwietnia 2019)

Wszystkie dostępne leki dla roślin (środki ochrony roślin) w ochronie brzoskwini przed kędzierzawością liści i nie tylko znajdziesz dzięki wyszukiwarce środków ochrony roślin http://www.agrofy.pl/wyszukiwarka.

Wyszukiwarka środków ochrony roślin AGROFY
Wyszukiwarka środków ochrony roślin AGROFY

Tiuram

Najlepiej stosować od późnej jesieni do wczesnej wiosny, czyli od opadnięcia liści brzoskwini do nabrzmiewania pąków.
Z racji na to że substancja aktywna tiuram zostaje wycofana termin jej stosowania kończy się 30 kwietnia 2019 roku. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Dodyna

Stosować w okresie bezlistnym, najlepiej w czasie nabrzmiewania pąków. Najlepiej aby woda stosowana do zabiegu z użyciem preparatów opartych na dodynie nie była zimna. Zaleca dodanie kilku wiader ciepłej wody do zbiornika z cieczą roboczą aby ją podgrzać.

Miedź

Preparaty oparte na miedzi są uniwersalne w stosowaniu lecz najskuteczniej działają w okresie bezlistnym. Podczas zimowych ociepleń i na przedwiośniu.

Kędzierzawość liści brzoskwini - Taphrina deformans - objawy na liściach
Kędzierzawość liści brzoskwini – Taphrina deformans – objawy na liściach

Wszystkie preparaty należy stosować wg zaleceń opisanych w etykiecie stosowania dołączonej do każdego preparatu.

W przypadku pytań zapraszam do kontaktu.


Jeśli nie chcesz, aby ominęły Cię kolejne informacje o zachodzących zmianach w wykazie zarejestrowanych środków ochrony roślin zachęcam do śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter) oraz korzystania z wyszukiwarki środków ochrony roślin Agrofy.pl.