Miskant – pojawiła się możliwość ochrony chemicznej przed chwastami

Miskant olbrzymi

Miskant coraz częściej pojawia się w krajobrazie Polski. Jest to roślina o różnorodnym zastosowaniu. Można ją wykorzystać w energetyce, przemyśle budowlanym, meblarskim, celulozowo-papierniczym, ogrodnictwie i rolnictwie oraz w przemyśle chemicznym i samochodowm.

W Polsce najczęściej Miskant uprawiany jest na biomasę, z której produkowana jest energia cieplna. Przyczynia się doi tego szybki wzrost roślin, dochodzący do 5 cm na dobę oraz to, że Miskant można uprawiać 15-20 lat. Jest to roślina, która uprawiana jest u nas już od kilku lat, zyskując swoją popularność jako alternatywa dla podniesienia opłacalności gospodarstw.

Miskant olbrzymi
Miskant olbrzymi
Miskant cukrowy
Miskant cukrowy

Mimo, że Miskant zdążył zadomowić się już na Polskich polach to do niedawna jego ochrona przed chwastami opierała się jedynie na zabiegach mechanicznych w międzyrzędziach. Aktualnie rolnicy zyskali możliwość walki z chwastami metodą chemiczną dzięki rejestracji środka Stomp Aqua  455 CS , co z pewnością pozwoli na obniżenie kosztów uprawy i stworzenie dogodniejszych warunków dla wzrostu roślin. Stomp Aqua 455 CS dozwolony jest do zwalczania chwastów w uprawie Miskanta jako uprawach małoobszarowych co powoduje, że pełna odpowiedzialność za działanie i fitotoksyczność środka spoczywa na stosującym środek ochrony roślin. Mimo wszystko możliwość zwalczania chemicznego chwastów może przyczynić się do dalszej popularyzacji uprawy.

Stomp aqua 455 CS | BASF
Stomp aqua 455 CS | BASF

Charakterystyka środka Stomp Aqua 455 SC

STOMP AQUA 455 CS jest środkiem chwastobójczym opartym na pendimetalinie w formie zawiesiny kapsuł w cieczy przeznaczonej do rozcieńczania wodą, stosowanym doglebowo lub nalistnie, przeznaczonym do zwalczania rocznych chwastów dwuliściennych i jednoliściennych w uprawie truskawki, cebuli, marchwi, grochu jadalnego zielonego, czosnku, pietruszki korzeniowej, pasternaku, selera korzeniowego, selera naciowego, kopru włoskiego, szparaga, pora, rabarbaru, ogórka, dyni, bobu, chrzanu, kukurydzy cukrowej, kapusty głowiastej, kapusty włoskiej, kapusty brukselskiej, brokuła, kalafiora, jarmużu, kalarepy, sałaty, endywi, grochu jadalnego, grochu polnego, soi, łubinu, koniczyny czerwonej, lucerny, tytoniu, słonecznika, dziurawca zwyczajnego, rumianku pospolitego, kozłka lekarskiego, kopru ogrodowego, selera listkowego, kolendry siewnej, pietruszki naciowej, szczypiorku, roszponki, kminku zwyczajnego, kozieradki pospolitej, brzoskwini, moreli, wiśni, czereśni, śliwy, gruszy, pigwy, porzeczki czarnej, porzeczki czerwonej, porzeczki białej, agrestu, maliny, jeżyny, orzechu włoskiego, leszczyny, szkółek drzew i krzewów, tulipana, narcyza oraz miskanta.

Zgodnie z klasyfikacją według HRAC pendimetalina została zaklasyfikowana do grupy K1. Środek do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych lub sadowniczych wyposażonych w belkę herbicydową oraz opryskiwaczy ręcznych.

DZIAŁANIE NA CHWASTY

STOMP AQUA 455 CS jest pobierany przez korzenie i części nadziemne chwastów. Najskuteczniej zwalcza chwasty w okresie ich kiełkowania i wschodów. Chwasty jednoliścienne są zwalczane do fazy pierwszego lub do początku drugiego liścia, a chwasty dwuliścienne do fazy dwóch liści właściwych.

Chwasty wrażliwe:
chwastnica jednostronna, fiołek polny, fiolek trójbarwny, gwiazdnica pospolita, jasnota różowa, komosa biała, pokrzywa żegawka, przetacznik perski, rdest ptasi, rdest plamisty, rzodkiew świrzepa, rumian polny, tasznik pospolity, wiechlina roczna.

Chwasty średnio wrażliwe:
bodziszek drobny, gorczyca polna, iglica pospolita, jasnota purpurowa, pokrzywa zwyczajna, poziewnik szorstki, przytulia czepna, rdestówka powojowata (rdest powojowaty), rumianek pospolity, szarłat szorstki, tobołki polne.

Chwasty średnio odporne:
maruna bezwonna.

Chwasty odporne:
przymiotno kanadyjskie, starzec zwyczajny, szarota błotna, żółtlica drobnokwiatowa.

ZASTOSOWANIE

Miskant

Termin stosowania: środek stosować wiosną po sadzeniu roślin na glebę wolną od chwastów. Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 3,5 l/ha.

Zalecana ilość wody: 200-400 l/ha. Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.

Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1

Widać, że Stomp Aqua 455 CS ma bardzo szerokie spektrum działania obejmujące najczęściej występujące chwasty jedno i dwuliścienne, co dodatkowo przemawia za tym, że ochrona chemiczna powinna być skuteczna.

Wydawałoby się, że można się cieszyć, że producenci środków ochrony roślin odpowiadają na głosy rolników poszerzając spektrum działania swoich produktów o uprawy, które tego wymagają. Jednak może pojawić się problem w niedalekiej przyszłości? Substancja aktywna pendimetalina jest na liście Komisji Europejskiej jako jedna z kilkunastu do wycofania ze stosowania. Więc przyszłość ochrony chemicznej uprawy Miskantu oraz wielu innych upraw stoi pod znakiem zapytania.