Owady są równie skuteczne w zapylaniu jak pszczoły

Badania prowadzone przez naukowców w 18 krajach wykazały, że owady „niezapylające” są równie ważne, jak pszczoły w zapylaniu kwiatów roślin istotnych dla produkcji roślinnej.

Chowacze na kwiatach rzepaku ozimego| fot. Agrofy
Chowacze na kwiatach rzepaku ozimego| fot. Agrofy

W badaniu opublikowanym w Proceedings of National Academy of Sciences, globalnego zespołu badawczego, w tym naukowców z Plant & Food Research, analizowało pszczołę miodną, inne gatunki pszczołowatych na 480 polach w 17 różnych rodzajów upraw, na pięciu kontynentach. Badania wykazały, że całkowity proces zapylania na podstawie częstotliwości wizyt i odkładania pyłku – był taki sam dla pszczół i owadów nie pszczelich (38%), z czego około jedna czwarta zapyleń (23%), dokonana była przez inne pszczołowate.

Pryszczarek kapustnik na kwiatach rzepaku ozimego| fot. Agrofy
Pryszczarek kapustnik na kwiatach rzepaku ozimego| fot. Agrofy

„Pszczoły są dobrze udokumentowane, jako skuteczne zapylacze wielu upraw, ale badania pokazują, że inne owady, takie jak muchy, osy, chrząszcze, motyle i ćmy, są równie ważne”, mówi Brad Howlett & Plant & Food Research. „Podczas gdy owady przenoszą mniej pyłku niż pszczoły, to mają tendencję do częstszego odwiedzenia kwiatów, co równoważy równanie. Owady (bez pszczół) są również postrzegane, jako lepiej dostosowujące się do zmian środowiska i krajobrazu niż pszczoły, więc są jeszcze bardziej ważne, jako zapylacze, w niektórych sytuacjach, gdy przeznaczenie gruntów się zmienia. To ważne, jeśli weźmiemy pod uwagę nasze potrzeby wobec zapylania upraw komercyjnych i nie zapominamy o tych wszystkich owadach jak efektywnych zapylaczach. „

źródło: www.agprofessional.com