Pokrzywa żegawka – Urtica urens

Pokrzywa żegawka - młoda roślina

Pokrzywa żegawka – Urtica urens

Roślina roczna jara, wschody następują wczesną wiosną. Występuje w ogródkach, w uprawach polowych głównie w roślinach okopowych i warzywnych. Preferują gleby żyzne, wilgotne i zaopatrzone w próchnicę. Młode rośliny pokrzywy żegawki wykorzystane mogą być jako karma dla zwierząt domowych.

Pokrzywa żegawka - nasiona
Pokrzywa żegawka – nasiona

Wszystkie środki ochrony roślin zarejestrowane do zwalczania miotły zbożowej w poszczególnych uprawach znajdziesz w naszej wyszukiwarce www.agrofy.pl 

Liścienie są długości 2,5-3 mm i 3-4 mm szerokości kształtu sercowatego. W górnej części liścienie są rozszerzone i wcięciem na górze raz zwężone u nasady ku ogonkowi długości 3-5 mm. Ogonek liściowy jest pokryty drobnymi białawymi włoskami. Nerw środkowy cienki, boczne nerwy nitkowate, łukowato wygięte.

Porzywa żegawka - siewka
Pokrzywa żegawka – siewka

Pierwsze liście właściwe ułożone naprzeciwległe, szerokojajowate. Brzegi liści piłkowatoząbkowane o 3-4 ząbkach z każdej strony. Pierwsze liście właściwe mają 7-8 mm długości i 6-9 mm szerokości i mają cienkie ogonki. Kolejne liście nadal ułożone są naprzeciwlegle lecz z większymi ząbkami i głębszymi wcięciami między nimi. Liście pokryte są białymi parzącymi włoskami. Nerw środkowy jest cienki z odchodzącymi od niego łukowato wygiętymi nerwami bocznymi.

Pokrzywa żegawka - młoda roślina
Pokrzywa żegawka młoda roślina
Pokrzywa żegawka - roślina dorosła
Pokrzywa żegawka – roślina dorosła

Jeśli nie chcesz, aby ominęły Cię kolejne informacje o zachodzących zmianach w wykazie zarejestrowanych środków ochrony roślin zachęcam do śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter) oraz korzystania z wyszukiwarki środków ochrony roślin Agrofy.pl.
Zdjęcia pochodzą z serwisu plantevaernonline.dlbr.dk