Od pracy na roli głowa boli ?

Trawa o poranku

Wile się mówi o uodparnianiu się organizmów szkodliwych (chwastów, chorób, szkodników) na środki ochrony roślin. Czy aby to jest główną przyczyną słabego działania środków ochrony roślin? Właściwa ochrona roślin w potrafi wiele wyjaśnić i zrozumieć co i dla czego.

Moim zdaniem nie !!!

Działanie Lancet Plus
Działanie środka Lancet Plus

Pominę jeszcze kwestię podrabianych środków ochrony roślin, bo jest to temat na osobne rozważanie. Częściowo poruszyłem je już tutaj.

Przyczyn braku działania preparatów, bądź działania częściowego jest kilka i postaram się je pokrótce przedstawić na podstawie własnych obserwacji. Z pewnością będzie to mało przyjemny tekst, ale mam nadzieję, że skłoni on do zastanowienia się czy to co robię na swoich polach jest właściwe? Jeśli chociaż raz odpowiedziałeś na pytanie negatywnie to twoje zabiegi ochrony roślin mogą być skuteczniejsze i tańsze. Pomyśl o tym w wolnej chwili.

Czy prowadzisz regularnie lustrację swoich plantacji ?

Chowacz czterozębny - Ceutorhynchus quadridens
Chowacz czterozębny – Ceutorhynchus quadridens

Tak jest to moim zdaniem najważniejszy problem, który przekłada się na kolejne błędy. W fazach krytycznych dla danej uprawy lustrację pól należy wykonywać 2-3 razy w tygodniu. Dzięki częstym wizytom na polu wiesz co się na nim dzieje, możesz znaleźć optymalny termin zabiegu, czy sprawdzić jak konkretny zabieg wpływa na uprawę. Dzięki temu wiesz konkretnie czego potrzebujesz, a doradca jest w stanie bardziej precyzyjnie dobrać Ci odpowiedni produkt.

Czy znasz biologię i szkodliwość organizmów szkodliwych ?

Groch
Groch

Obserwuję, że każdy organizm szkodliwy traktowany jest z tą samą „ważną” skalą jeśli chodzi o zagrożenie dla uprawy. Tylko nie zawsze tak jest. Czasami np. faza rozwojowa rośliny lub ilość w jakiej dany organizm szkodliwy występuje na plantacji sprawiają, że roślina uprawna spokojnie sobie poradzi z danym zagrożeniem. Z drugiej strony lekceważenie np. danego gatunku chwastu lub pojawu szkodników może spowodować, że dany zabieg będzie nieskuteczny, w wyniku czego poniesiemy stratę w plonie i dodatkowe koszty. Więc poznanie rozwoju i szkodliwości głównych organizmów szkodliwych pozwoli nam skuteczniej z nimi walczyć i eliminować z upraw.

Czy zwracasz uwagę na charakterystykę odmian w czasie ich wegetacji ?

Mączniak prawdziwy zbóż i traw| Agrofy.pl
Mączniak prawdziwy zbóż i traw| Agrofy.pl

Pewnie każdy powie TAK. Przecież patrzę jak plonuje, ile ma białka, czy jest odporna na suszę, mrozy. Owszem ale są często jeszcze takie cechy jak odporność na wyleganie, wysokość roślin, podatność na choroby. Czasami to one są ważniejsze bo pozwalają na to że skoncentrujemy nasze obserwacje na konkretne problemy. Po co wykonywać kilka zabiegów skracających na odmianę, która jest niska i podatna na wyleganie, lub jeśli odmiana jest podatna na choroby to lepiej ją chronić przed wystąpieniem choroby kiedy pojawiają się korzystne warunki jej wystąpienia (patrz znajomość biologii organizmów szkodliwych). I z pewnością taka odmiana zrekompensuje nam to w plonie.

Czy planujesz czym i jakie zbiegi będziesz wykonywała na plantacji ?

Część problemów można przewidzieć i się do nich przygotować, co pomoże nam określić krytyczne okresy dla prowadzenia obserwacji i reagować we właściwym czasie. Przez planowanie rozumiem zapoznanie się np. z etykietami środków ochrony roślin, aby wiedzieć w jakich fazach najlepiej je stosować oraz jakie następstwa mogą się pojawić po zastosowaniu. Pełen wykaz zarejestrowanych środków ochrony roślin znajdziesz tutaj. Wiesz kiedy dana roślina potrzebuje składników pokarmowych aby przełożyło się to na wartościowy plon.

Czy zabieg ochrony roślin wykonany jest zgodnie ze sztuką ?

Biedronka siedmiokropka - Coccinella septempunctata - forma dorosła (imago) | fot. Agrofy
Biedronka siedmiokropka – Coccinella septempunctata – forma dorosła (imago) | fot. Agrofy

Oczywiście sprawdzasz czy wydatek cieczy następuje równomiernie ze wszystkich dysz opryskiwacza? Dbasz o to aby zabieg wykonywać przy bezwietrznej pogodzie i właściwej temperaturze dla danej substancji aktywnej? Sprawdzasz pogodę aby upewnić się że kilka godzin po zabiegu nie będzie nagłych spadków temperatury lub opadów deszczu? Tak takie drobnostki mają ogromny wpływ i jeśli je zlekceważysz twoje wcześniejsze starania mogą nic nie znaczyć bo źle wykonany zabieg może zniweczyć każdą pracę.

Czym ja się martwię pewnie na wszystkie pytania odpowiedziałeś twierdząco i bez chwili zawahania. Przecież jesteś specjalistą w swoim gospodarstwie i znasz swoje pola i uprawy jak własną kieszeń, a ja jestem kolesiem, który tylko chce Cię wkurzyć i się wymądrza (wszystko o mnie). Może tak może nie? Z pewnością chcę aby większą wagę przykładać do jakości, a nie do ceny.

I ostatnie pytanie retoryczne.

Czy wykwalifikowany doradca jest wstanie sprawić aby zwiększyć zysk z hektara ?