Przytulia czepna (Galium aperine)- opis gatunku

Przytulia czepna Galium aperine

Przytulia czepna – Galium aperine

Przytulia czepna – Galium aperine (młoda roślina)
Przytulia czepna – Galium aperine

Przytulia czepna jest chwastem rocznym i występuje w formie jarej jak i ozimej. Preferuje gleby gliniaste i wilgotne. Jej owoce – rozłupki kuliste przyczepiają się do ubrań ludzi, sierści zwierząt oraz maszyn i narzędzi, gdzie dalej są rozpowszechniane na polach.

Już 0,5 do 2 sztuk na metrze kwadratowym wystarczy aby o 5% obniżyć plon rośliny uprawnej. Ilość ta jest również progiem ekonomicznej szkodliwości dla przytuli czepnej występującej w roślinach uprawnych.

Występuje we wszystkich zbożach ozimych, rzepaku, rzepiku, w roślinach okopowych (burak, ziemniak), a także w ogrodach.

OPIS GATUNKU

Łodyżka podliścieniowa jest zgrubiała, wysłużona i niekiedy z odcieniem czerwonofioletowym.

Liścienie są jajowate na krótkich ogonkach liściowych, a na szczycie lekko wycięte.

Pierwsze liście są skupione w okółku i jest ich 4. Na szczycie są zaostrzone, prawie siedzące. Liście pokryte są na brzegach drobnymi haczykowatymi szczecinkami, dzięki którym z łatwością przywierają do innych roślin oraz zwierząt, ludzi i maszyn.

Łodyga jest ostro pokryta zadziorkami, natomiast liście są równowąskolancetowate, z przodu szersze. Występują po 6-8 w niby okółkach.

Przytulia czepna kwitnie od czerwca do października. Kwiaty są białe lub zielonawobiałe po 2-3 w kątach liści.

SZKODLIWOŚĆ

Przytulia czepna – Galium aperine
Przytulia czepna – Galium aperine

Chwast ten jest bardzo uciążliwy i konkurencyjny dla innych roślin. Zagęszcza łan zagłuszając i zacieniając roślinę uprawną. Jeśli przytulia występuje w dużym nasilenia to znacząco utrudnia ona pracę związane ze zbiorem rośliny uprawnej. Jej nasiona są trudne do oddzielenia z materiału siewnego, co przyczynia się zanieczyszczenia do późniejszego zanieczyszczenia pól tym chwastem. Przytulia też jest rośliną żywicielską dla wielu gatunków mszyc, które później mogą przenosić choroby wirusowe na plantacje roślin.

Przytulia czepna jest rośliną niepożądaną na łąkach i pastwiskach z uwagi na to, że zawarte w niej enzymy przyczyniają się do przyśpieszenia procesu wytrącania białka w mleku.

ZWALCZANIE

Wszystkie środki ochrony roślin dostępne do zwalczania przytulii czepnej w poszczególnych uprawach wyszukasz dzięki wyszukiwarce środków ochrony roślin prowadzonej przez Agrofy i dostępne tutaj.