Remanent środków ochrony roślin

Prowadzisz gospodarstwo rolne lub sprzedajesz środki ochrony roślin?
Dowiedz się jak szybko sprawdzić czy środki jakie posiadasz na stanie posiadają aktualne zezwolenie MRiRW do sprzedaży i stosowania w gospodarstwie. Obecnie ponad 20% zarejestrowanych środków zbliża się do końca rejestracji.

Początek roku to czas kiedy kalendarzowej zimy, więc jest to czas że liczba obowiązków na gospodarstwie jest mniejsza. Ten wolny czas warto wykorzystać na przegląd między innymi posiadanego zapasu środków ochrony roślin. Środki ochrony roślin ulegają ciągłej kontroli przez organ nadrzędny, którym jest MRiRW. Prowadzi to do tego, że terminy ważności zezwolenia ulegają zmianom. Jedne środki ochrony roślin mają wydłużane terminy stosowania, a innym środkom te terminy zostają skrócone. Dzieje się tak z wielu powodów i z pewnością jest to temat na inny artykuł.

Prowadząc dla was wyszukiwarkę środków ochrony roślin Agrofy sam tego boleśnie doświadczyłem. Kiedy po zmianie miejsca zamieszkania i 6 miesiącach nieaktualizowania wyszukiwarki okazało się, że ponad 10% zarejestrowanych środków ochrony roślin wymaga zmiany terminu ważności zezwoleń i w większości przypadków zmiany te są dość znaczące. O ile korekcja dat ważności zezwoleń to kilkadziesiąt minut tak wprowadzenie blisko 300 nowo zarejestrowanych środków wymaga już sporo więcej czasu.

Sądzę że warto wykorzystać wspólnie ten czas na przejrzenie swojego stanu magazynowego środków i przygotowanie się na wiosenny sezon w polu, bo z pewnością przyroda zaskoczy jak każdego roku.

Wyszukiwarka środków ochrony roślin Agrofy - Informacja o terminach ważności zezwolenia MRiRW
Wyszukiwarka środków ochrony roślin Agrofy – Informacja o terminach ważności zezwolenia MRiRW

Wyszukiwarka środków Agrofy pomaga w łatwy i prosty sposób sprawdzić datę ważności każdego zarejestrowanego środka ochrony roślin. Wystarczy taki środek wyszukać i przejść informacji szczegółowych na jego temat.

Lecz ten proces może być bardzo czasochłonny w przypadku gdy nasz stan magazynowy liczy kilkadziesiąt czy kilkaset pozycji.

W takim przypadku wyszukiwarka Agrofy jest wyposażona w 3 parametry które pozwalają nam na wyszukanie w kolejności alfabetycznej środków ochrony roślin, które:

  1. W przeciągu najbliższych 12 miesięcy wygasa zezwolenie MRiRW
  2. Zezwolenie MRiRW wygasło, a dany preparat może znajdować się jeszcze w sprzedaży i być stosowany w gospodarstwie
  3. Zezwolenie MRiRW wygasło, a dany preparat wycofany jest ze sprzedaży i może być jedynie stosowany w gospodarstwie

    Wyszukiwarka środków ochrony roślin Agrofy - środki którym kończy się rejestracja MRiRW
    Wyszukiwarka środków ochrony roślin Agrofy – środki którym kończy się rejestracja MRiRW

Myślę, że zachęciłem was do przyjrzenia środkom ochrony roślin, które posiadacie. W razie pytań służę pomocą. Póki co idę dalej uzupełniać bazę środków ochrony roślin abyście dysponowali pełną i aktualną gamą dostępnych preparatów.