Rzepak jary – która odmiana gwarantuje najwyższy plon?

Rzepak - siewka | fot. Agrofy.pl

Warunki pogodowe niebyły korzystne dla roślin ozimych w tym roku. Silny mróz oraz brak okrywy śnieżnej sprawiły, że w wielu rejonach polski będzie potrzeba zastąpić oziminy formami jarymi, np. takimi jak rzepak jary. Forma jara rzepaku nie cieszy się dużą popularnością wśród polskich rolników lecz tej wiosny wielu z pewnością sięgnie po nasiona rzepaku jarego. Warto przy tym wiedzieć jaki potencjał plonotwórczy nasion mają poszczególne odmiany.

Aktualne w Krajowym Rejestrze Odmian COBORU zmajstrowanych jest 31 odmian rzepaku jarego. Czy to dużo, czy mało musicie ocenić sami. Tajemnica nie jest, że rzepak jary popularny w Polsce nie jest, pewnie z uwagi na niższe plony. Jednak biorąc zimy z ostatnich kilku lat i koniczność przesiewania rzepaku ozimego to z pewnością bilans zysków wypada korzystniej. Dodatkowo mamy czas na prawidłowe zabiegi uprawowe, które z pewnością przełożą się na niższe koszty zabiegów herbicydowych.

Patrząc na średnie plony w doświadczeniach polowych Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO) prowadzonego przez COBORU plon większości odmian jest zbliżony do tych uzyskiwanych przez rolników uprawiających rzepak ozimy. Pamiętajmy że rzepak jary to niższe koszty uprawy.

Rzepak w pełni kwitnienia | fot. Agrofy.pl
Rzepak w pełni kwitnienia | fot. Agrofy.pl

W tabeli przedstawione jest średnie plonowanie rzepaku jarego w badaniach PDO w latach 2014-2017.

Odmiana

Średni plon za lata 2014-2017 (wzorzec 2,52 t/ha)

Mandela

3,23

Menthal

3,01

Lumen

3,01

Medicus

2,94

Makro

2,80

Dodger

2,78

Delight

2,77

Belinda

2,75

Osorno

2,72

Legolas

2,70

Kaliber

2,70

Mirakel

2,70

Agra

2,68

Lexus

2,67

Doktrin

2,66

Karo

2,64

Lennon

2,64

Goliat

2,62

Markus

2,61

Fenja

2,54

Gandalf

2,52

Libero

2,47

Turner

2,47

Proximo

2,44

Larissa

2,41

Tamarin

2,39

Clipper

2,33

Feliks

2,29

 

Jeśli chodzi o odmiany zalecane przez COBORU w poszczególnych województwach to sytuacja wygląda słabo. Zalecenia są jedynie dla trzech województw, gdzie mamy 11 odmian rzepaku jarego.  Należą tu: Lennon, Lumen, Markus, Kaliber, Legolas, Agra, Delight, Dodger, Doktrin, Goliat, Karo.

Najbardziej uniwersalnymi odmianami biorąc pod uwagę województwa, w których odmiany dają powtarzalny plon to: Lennon, Lumen, Markus.

Poniżej znajdują się tabele z podziałem na województwa i rekomendowanymi w nich odmianami rzepaku jarego.
(F1 – odmiana mieszańcowa)

woj. Kujawsko-pomorskie

Lennon
Lumen F1
Markus
Kaliber F1
Legolas F1
Delight F1

woj. Podkarpackie

Lennon
Lumen F1
Markus
Kaliber F1
Legolas F1
Agra
Karo

woj. Zachodniopomorskie

Lennon
Lumen F1
Markus
Dodger F1
Doktrin F1
Goliat

Jesteś ciekaw jak plonują odmiany pszenicy jarej? Sprawdź tu: Pszenica jara – która odmiana jest najlepsza?


Jeśli nie chcesz, aby ominęły Cię kolejne informacje o zachodzących zmianach w wykazie zarejestrowanych środków ochrony roślin zachęcam do śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter) oraz korzystania z wyszukiwarki środków ochrony roślin Agrofy.pl.