Słodyszek rzepakowy (Meligethes aeneus) – próg ekonomicznej szkodliwości

Słodyszek rzepakowy nalatuje na pola rzepaku przed jego kwitnieniem gdy temperatura powietrza przekroczy 15°C. Samice składają do 200 jaj w pąkach kwiatowych. Larwy rozwijają się około 5 tygodni, następnie opuszczają pąki kwiatowe zagrzebując się w glebie gdzie następuje przepoczwarczenie. Młode chrząszcze pojawiają się w czerwcu i po okresie żerowania, pod koniec sierpnia przelatują na miejsce zimowania. Słodyszek rzepakowy ma tylko jedno pokolenie w roku.

OPIS GATUNKU

Słodyszek rzepakowy jest chrząszczem koloru czarnego o odcieniu granatowym lub ciemnozielonym, metalicznie błyszczący długości 2-2,5 mm. Posiada trójczłonowe czółki zakończone buławką.

Jajo jest białe i wzdłużone, długości 0,5 mm.

Larwa ma kolor biały z 2-3 ciemnymi plamkami na grzbiecie, z ciemną głową. Osiąga długość do 4 mm.

OPIS USZKODZEŃ

Szkody powodują chrząszcze, które w fazie pąkowania rzepaku nadgryzają pąki kwiatowe. Jeśli w faza pąkowania się przedłuża z powodu chłodów, szkody mogą być dużo większe w wyniku dłuższego żerowania słodyszka rzepakowego. Uszkodzone pąki żółkną, usychają, a następnie opadają pozostawiając jedynie szypułki kwiatowe. W okresie kwitnienia chrząszcze już niewyrządzaną szkód, a jeśli ich liczebność jest niewielka to mogą przyczyniać się do zapylania rzepaku.

Larwy odżywiają się nektarem i pyłkiem kwiatowym nie wyrządzając szkód w plonie rzepaku.

PRÓG EKONOMICZNEJ SZKODLIWOŚCI

  • przy zwartym kwiatostanie – 1-2 chrząszcze na roślinie
  • przy luźnym kwiatostanie – 3-5 chrząszczy na roślinie

W celu ustalenia terminu zwalczania konieczne są systematyczne obserwacje najlepiej metodą „żółtych naczyń”, która pomaga określić termin najintensywniejszego nalotu chrząszczy słodyszka rzepakowego na plantacje. Zabieg chemiczny najbardziej skuteczny jest w trakcie szczytowego nalotu słodyszka lub tuż przed. Zabieg wykonany zbyt wcześnie nie obejmuje zbyt dużej liczby chrząszczy, natomiast wykonany zbyt późno pozwala słodyszkowi na wyrządzenie szkód. Zabieg chemiczny powinien być wykonany po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości.

 

Szukasz środka ochrony roślin zarejestrowanego do zwalczania słodyszka rzepakowego?

Skorzystaj z wyszukiwarki Agrofy.pl , gdzie szybko i łatwo znajdziesz wszystkie dostępne preparaty na polskim rynku.