Solatenol nowa substancja czynna w walce z chorobami zbóż

Firma Syngenta w 2017 roku zarejestrowała nową substancję czynną Solatenol. Substancja ta na leży go grupy SDHI charakteryzującymi się wysoką skutecznością przeciwko najważniejszym chorobom grzybowym w zbożach.

Substancja Solatenol jest wysoce skuteczna przeciwko septoriozie i rdzom w tym rdzy żółtej w pszenicy ozimej i jarej.  Produkty oparte o substancję aktywną Solatenol są rekomendowane przez niezależnych doradców w Niemczech i Francji.

Solatenol to handlowa nazwa zarejestrowana przez Syngenta dla substancji czynnej beznzowidndiflupyr. Zgodnie z klasyfikacją FRAC substancja ta zaliczana jest do grupy inhibitorów dehydrogenazy bursztynianowej (SDHI).

Cząsteczka substancji aktywnej Solatenol – beznzowidndiflupyr | źródło Syngenta.pl

Biorąc pod uwagę fakt, że w sezonie 2017 rdza żółta stanowiła istotny problem na plantacjach pszenicy w Polsce, Solatenol może w kolejnym sezonie okazać się niezbędnym elementem programów ochrony pszenicy. Również w uprawie jęczmienia zakres zwalczanych chorób jest bardzo szeroki i obejmuje m.in. plamistość siatkową jęczmienia, rynchosporiozę zbóż, rdzę jęczmienia.

Substancja Solatenol szybko wchłania się w warstwę woskową i tkanki liścia, następnie po szybkim pobraniu powoli się w nich przemieszcza, co zapewnia ich długą ochronę.

Solatenol – proces przemieszczania substancji aktywnej w blaszce liściowej | źródło syngenta.pl

Powoduje to idealne zabezpieczenie całej blaszki liściowej w długim okresie, dodatkowo Solatenol zapewnia także ochronę nowych przyrastających części roślin. Na podstawie wyników badań niezależnego instytutu badawczego ADAS z Wielkiej Brytanii nawet 40 dni po aplikacji substancji Solatenol skuteczność zwalczania septoriozy wynosi 80%! Potwierdzają to również doświadczenia własne Syngenta, pokazujące dłuższe działanie substancji w porównaniu do referencyjnych substancji z grupy SDHI. Solatenol dłużej chroni roślinę wyznaczając tym samym nowy standard ochrony liści.

Solatenol – Efekt ochrony blaszki liściowej w porównaniu do innych środków ochrony roślin opartych na substancjiach aktywnych z grupy SDHI | źródło syngenta.pl

Zalety substancji Solatenolbeznzowidndiflupyr

  • Solatenol – bardzo wysoka skuteczność przeciw najważniejszym chorobom zbożowym.
  • Solatenol – Szybko wchłania się w warstwę woskową i tkanki liścia.
  • Solatenol – Po szybkim pobraniu powoli przemieszcza się w liściach, co zapewnia ich długą ochronę.
  • Przemieszczanie się solatenol w liściach gwarantuje ochronę nowych przyrostów.
  • Charakterystyka pobierania i przemieszczenia się w roślinie Solatenol gwarantuje długotrwałą ochronę przeciw chorobom zbóż, a w szczególności septoriozie rdzy.
  • Jedyny produkt z grupy SDHI zarejestrowany na rdzę żółtą w pszenicy ozimej i jarej.

Środki zawierające subastncję czynną Solatenol (beznzowidndiflupyr) to Elatus Era oraz Elatus Plus.


 

Elartus Era –  bentiowalikarb, protiokonazol | źródło syngenta.pl

Substancje aktywne: bentiowalikarb, protiokonazol

Numer pozwolenia: R-229/2017

Roślina Grupa Choroby
Pszenica ozima Fungicyd Brunatna plamistość liści, Fuzarioza kłosów zbóż, Rdza brunatna pszenicy, Rdza żółta zbóż i traw, Septorioza paskowana liści, Septorioza plew pszenicy
Pszenica jara Fungicyd Rdza brunatna pszenicy, Rdza żółta zbóż i traw, Septorioza paskowana liści, Septorioza plew pszenicy
Jęczmień ozimy Fungicyd Fuzarioza kłosów zbóż, Plamistość siatkowa, Ramularia, Rdza jęczmienia, Rynchosporioza zbóż
Jęczmień jary Fungicyd Plamistość siatkowa, Ramularia, Rdza jęczmienia, Rynchosporioza zbóż
Pszenżyto ozime Fungicyd Rdza brunatna pszenicy, Septorioza paskowana liści
Żyto ozime Fungicyd Rdza brunatna żyta, Rynchosporioza zbóż

Elartus Plus –  bentiowalikarb | źródło syngenta.pl

Substancja aktywna: bentiowalikarb

Numer pozwolenia: R-199/2017

Roślina Grupa Choroby
Pszenica jara Fungicyd Rdza brunatna pszenicy, Rdza żółta zbóż i traw, Septorioza paskowana liści, Septorioza plew pszenicy
Pszenica ozima Fungicyd Rdza brunatna pszenicy, Rdza żółta zbóż i traw, Septorioza paskowana liści, Septorioza plew pszenicy
Jęczmień jary Fungicyd Plamistość siatkowa, Ramularia, Rdza jęczmienia, Rynchosporioza zbóż
Jęczmień ozimy Fungicyd Plamistość siatkowa, Ramularia, Rdza jęczmienia, Rynchosporioza zbóż
Pszenżyto ozime Fungicyd Rdza brunatna pszenicy, Septorioza paskowana liści
Żyto ozime Fungicyd Rdza brunatna żyta, Rynchosporioza zbóż

Wszystkie środki łatwo wyszukasz na Agrofy.pl.

Jeśli nie chcesz, aby ominęły Cię kolejne informacje o zachodzących zmianach w wykazie zarejestrowanych środków ochrony roślin zachęcam do śledzenia nas w mediach społecznościowych ( Facebook, Instagram, Twitter) oraz korzystania z wyszukiwarki środków ochrony roślin Agrofy.pl.


źródło: Syngenta.pl