Stonka ziemniaczana historia prawdziwa

Stonka ziemniaczana - dorosły chrząszcz na liściu ziemniaka.

Polska propaganda głosiła, że chrząszcze stonki ziemniaczanej zrzucane były przez amerykańskich imperialistów na tereny Niemieckiej Republiki Demokratycznej, co odbiło się głośnym echem po artykule jaki ukazał się w Trybunie Ludu pod tytułem „Niesłychana zbrodnia imperialistów amerykańskich”.
Lecz czy tak wygląda prawdziwa historia inwazji jaką na naszych polach zgotowała Stonka ziemniaczana?

Stonka ziemniaczana - Leptinotarsa decemlineata - dorosły chrząszcz
Stonka ziemniaczana – Leptinotarsa decemlineata – dorosły chrząszcz | fot. Agrofy.pl

Słynne akcje społecznego poruszania polegające na zbieraniu chrząszczy do butelek przez żołnierzy, dzieci, uczniów oraz studentów, nie była wymysłem propagandy komunistycznej. Wcześniej ze Stonką ziemniaczaną w podobny sposób walczono we Francji, a następnie w Niemczech.

Pierwotnie Stonka ziemniaczana (Leptinotarsa decemlineata) występowała jedynie na roślinie Solanum rostratum w górach skalistych.

Solanum rostratum
Solanum rostratum – roślina żywicielska Stonki ziemniaczanej z rodziny Psiankowatych rosnąca w Ameryce Północnej

Pierwszy raz stonka została opisana w 1824 przez amerykańskiego entomologa Thomasa Saya. Zanim w stanach Onaha i Nebraska zaczęto uprawiać ziemniak, który przybył do Ameryki Północnej przez Europę Stonka ziemniaczana nie była gatunkiem powszechnym. Pierwsze szkody w uprawie ziemniaka w USA stwierdzono w 1859 roku i od tego momentu nastąpiła ekspansja tego gatunku jako gatunku szkodliwego. Stonka ziemniaczana do Europy przybyła drogą morską w XIX wieku i widywana była na terenach wschodniego wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Stonka ziemniaczana - dorosły chrząszcz na liściu ziemniaka.
Stonka ziemniaczana – dorosły chrząszcz na liściu ziemniaka. | fot. Agrofy.pl

W Polsce pojawiła się już pod koniec XIX wieku w okolicach Suwałk. Plotka głosi, że walczono z nią wypalając ropę naftową cały łan uprawy.

Pierwsze szkody wyrządziła dopiero w 1922 roku we Francji okolice Bordeau. Data ta jest uznawana za początek zmasowanej ekspansji Stonki ziemniaczanej na wschód Europy. Do Polski dotarła ponownie w czasach okupacji II Wojny światowej wraz z transportem ziemniaków dla armii niemieckiej. Inwazja na polskie pola zaczęła się w 1950 kiedy to zaobserwowano 12 tysięcy ognisk.

Ziemniak - Solanum tuberozum
Ziemniak – Solanum tuberozum

Dalszą historię znamy już wszyscy, gdyż trwa ona po dziś dzień i trwać będzie jeszcze długo. Dobrze wiemy jak bardzo ważnym szkodnikiem w uprawie ziemniaka i nie tylko jest Stonka ziemniaczana i jakie szkody może wyrządzić. Lecz o tym w następnym tekście, który ukaże się jeszcze w tym tygodniu.


Jeśli nie chcesz, aby ominęły Cię kolejne informacje o zachodzących zmianach w wykazie zarejestrowanych środków ochrony roślin zachęcam do śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter) oraz korzystania z wyszukiwarki środków ochrony roślin Agrofy.pl.