Stonka ziemniaczana – szkodliwość i zwalczanie

Stonka ziemniaczana - Leptinotarsa decemlineata - dorosły chrząszcz

Stonka ziemniaczana (Leptinotarsa decemlineata) jest chrząszczem z rodziny stonkowatych, która obecnie liczy 32 gatunki. W polskich warunkach klimatycznych mogą wystąpić dwa pokolenia lecz larwy z drugiego pokolenia nie są wstanie przejść pełnego cyklu rozwoju i giną.

Ziemniak - Solanum tuberozum
Ziemniak – Solanum tuberozum

Zimują w glebie jedynie dorosłe chrząszcze. Pierwsze pojaw chrząszczy zbiegają się z kwitnieniem jaśminu, kasztanowca i bzu czarnego, kiedy temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie ok 14 °C. Stonka ziemniaczana zaczyna intensywne żerowanie na roślinach z rodziny psiankowatych, w tym młodych roślinach pomidora. Po okresie żerowania samice przelatują na młode rośliny ziemniaka i rozpoczynają składanie jaj na spodniej stronie liścia. W czasie sezonu wegetacyjnego samica stonki ziemniaczanej może złożyć do 2000 jaj. Okres wylęgu larw w zależności od temperatury trwa od 8 do 17 dni. Larwy Stonki ziemniaczanej przechodzą cztery stadia larwalne (L1-L4), gdzie największe szkody wyrządza stadium L4. Przy wysokiej temperaturze żerowanie larw trwa jedynie 11 dni, natomiast w niższych może wydłużyć się do miesiąca. Pokolenie L4 chodzi do gleby, gdzie po 2-3 tygodniach pojawiają się chrząszcze pokolenia letniego. Średnio pełen rozwój owada trwa ok 45-55 dni.

Młode chrząszcze letniego pokolenia są bardziej żarłocznie niż larwy. Sprzyjająca temperatura powoduje, że rozwija się drugie pokolenie Stonki ziemniaczanej. Jesienią kiedy temperatura spada do 11-12 °C Stonka ziemniaczana przestaje żerować i schodzi do gleby, gdzie zimują dorosłe chrząszcze letniego pokolenia.

Stonka ziemniaczana - dorosły chrząszcz na liściu ziemniaka.
Stonka ziemniaczana – dorosły chrząszcz na liściu ziemniaka. | fot. Agrofy.pl

Stonka ziemniaczana – szkodliwość

  • Dorosłe chrząszcze potrafią przelecieć do 0,5 km dziennie
  • Duża żarłoczność, szczególne larwy L4 oraz szybkie rozmnażanie się

Wpływ na szkodliwość Stonki ziemniaczanej w danym roku ma:

  • Skuteczność jej zwalczania w roku poprzednim
  • Warunki pogodowe, szczególnie wilgotność gleby jesienią i wiosną
  • Temperatura powietrza wiosną w czasie lotów i żerowania wiosną

Próg ekonomicznej szkodliwości

Próg ekonomicznej szkodliwości określa liczebność szkodnika na jednostce powierzchni przy której powodowane szkody są większe niż koszty wykonania chemicznego zabiegu ochrony roślin.

Inaczej mówiąc jest to czas kiedy należy wykonać zabieg ochrony roślin aby był ona skuteczny i opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia.

Stonka ziemniaczana - larwy L2 żerują na liściach ziemniaka | fot. Agrofy.pl
Stonka ziemniaczana – larwy L2 żerują na liściach ziemniaka | fot. Agrofy.pl
  • Tworzenie liści i łodyg (BBCH 09-14) 1-2 chrzaszcze na m2
  • Pełen rozwój, kwitnienie (BBCH 51-70) 15 larw na roślinie

Zabiegi chemiczne wykonuje się głównie przeciwko larwą Stonki ziemniaczanej, lecz w przypadku odmian wczesnych ziemniaka konieczne może być zwalczanie chrząszczy. Duże znaczenie ma także stopień rozwoju larw, są one bardziej wrażliwe w stadiom L1, L2.

Czy wiesz że wystarczy 30 sekund aby wyszukać wszystkie środki ochrony roślin do zwalczania stonki ziemniaczanej?

Wszystkie aktualnie zarejestrowane środki ochrony roślin do ochron upraw ziemniaka znajdziesz na www.agrofy.pl

Dowiedz się więcej na temat pochodzenia Stonki ziemniaczanej w Polsce czytając Stonka ziemniaczana – historia prawdziwa.


Jeśli nie chcesz, aby ominęły Cię kolejne informacje o zachodzących zmianach w wykazie zarejestrowanych środków ochrony roślin zachęcam do śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter) oraz korzystania z wyszukiwarki środków ochrony roślin Agrofy.pl.