Szara pleśń w uprawie rzepaku

Szara pleśń (Botrytis cinerea) jest jedną z najpowszechniej występującą chorobą grzybową w Polsce. Grzyby z rodziny Botryotinia i Botrytis porażają kilkadziesiąt gatunków roślin uprawnych w tym rzepak. Najwrażlwiszymi roślinami są: sałata, pomidor, fasola, różą, cyklamen, dalia, goździk, złocień, pelargonia, konopie, len, truskawka, malina, winorośl oraz porzeczka. Przy sprzyjających warunkach grzyby powodujące szarą pleśń mogą całkowicie zniszczyć uprawę sałaty pod osłonami, a plony truskawki ograniczyć o 30-60%. W rzepaku grzyb Botrytis cinetea może powodować straty w plonie nawet do 30%, zwłaszcza w latach wilgotnych.

Szara pleśń – Objawy

Źródłem pierwotnego zakażenia są najczęściej resztki pożniwne pozostające w glebie. Objawy Szarej pleśni występują na wszystkich nadziemnych częściach roślin, we wszystkich fazach rozwojowych rośliny. Zależnie od rodzaju porażonej części rośliny i jej fazy rozwojowej, na roślinach występują objawy w postaci brunatnych plam, lokalnej zgorzeli i obumierania całych organów, zgnilizny, szarego pylistego nalotu i czarnych sklerocjów grzyba. Grzyby powodujące Szarą pleśń powodują szybkie gnicie tkanek roślinnych. Dla rozwoju choroby zasadnicze znaczenie mają okresy zimnej i mokrej pogody. Zakażenie następuje przez nieuszkodzoną skórkę lub przez razy. Zarodniki grzybów Botryotinia i Botrytis mogą kiełkować tylko w kropli wody. W korzystnych warunkach infekcja przebiega w ciągu kilku godzin, a okres inkubacji choroby trwa kilka dni. Szara pleśń rozwija się w bardzo szerokim zakresie temperatur mimo, że optymalnie potrzebuje temperatury 22-24 °C.

Zwalczanie i zapobieganie

  • Staranny zbiór i niszczenie resztek pożniwnych
  • Metody chemiczne poprzez stosowanie fungicydów

Metoda chemiczna zapewnia szeroki wachlarz ochrony zarówno pod względem ilości środków ochrony roślin jak i substancji chemicznych z kilku różnych grup, co pozwala skutecznie walczyć z Szarą pleśnią.

Wszystkie środki ochrony roślin zarejestrowane do zwalczania Szarej pleśni w poszczególnych roślinach wyszukać można w mojej wyszukiwarce środków ochrony roślin na Agrofy.pl

Poniżej przedstawiam wybór środków do zwalczania Szarej pleśni w rzepaku ozimym z uwzględnieniem substancji aktywnych i ich grup chemicznych. Widać z niego jakie szeroki spektrum wyboru mamy  w walce z ze sprawcą Szarej pleśni.

Grupa substancji aktywnych

Substancja aktywna

Liczba środków ochrony roślin

Strobiluryny

Azoksystrobina 17

Strobiluryny

Aniliny

Dimoksystrobina

boskalid

2

Strobiluryny

Triazole

Azoksystrobina

cyprokonazol

1

Strobiluryny

Triazole

Azoksystrobina

tebukonazol

1

Aniliny

Triazole

Boskalid

metkonazol

3

Triazole

Tebukonazol

metkonazol

flutriafol

22

1

1

Triazole

Triazole

Tebukonazol

Protiokonazol

Difenokonazol

Paklobutrazol

3

 

1

Triazole

Imidazole

Tebukonazol

prochloraz

4

Triazole

Piperydyny

Metkonazol

chlorek mepikwatu

1

Triazole

Ftalany

Tetrakonazol

chlorotalonil

1

Triazole

Benzimidazole

Tetrakonazol

tiofanat metylowy

3

Triazole

Pirydyny

Protiokonazol

fluopyram

1

Imidazole

prochloraz 10

Dikarboksymidy

iprodion 1

Dikarboksymidy

Benzimidazole

iprodion

tiofanat metylowy

1

Ditiokarbaminiany

tiuram 1

Waszym zdaniem co najskuteczniej radzi sobie z Szarą pleśnią w waszych uprawach?