Wykaz środków ochrony roślin #4 Nowe rejestracje

Wschodzące zboże jare oraz panorama na wiejski krajobraz

Czas na kolejną część aktualnych nowości w „Wykazie środków ochrony roślin” dostępnych do stosowania i będących w obrocie na terenie Polski. Ostatni „Wykaz środków ochrony roślin obejmował środki zarejestrowane na dzień 21 kwietnia 2017 roku i możesz zapoznać się z nim tutaj.
Część 4 obejmuje środki ochrony roślin wpisane do rejestru pomiędzy 21 kwietnia, a 4 maja 2017 roku.
Oczywiście wszystkie środki ochrony roślin możesz znaleźć i w łatwy sposób wyszukać na Agrofy.pl, gdzie bardzo gorąco polecam zajrzeć.

Wykaz środków część 4 to 6 nowych rejestracji i 3 środki wykreślone z rejestru. Aktualnie dzięki wyszukiwarce środków ochrony roślin Agrofy możesz wyszukać 1801 preparatów, które w optymalny sposób pomogą chronić twoje uprawy przed organizmami szkodliwymi. Lista środków nadal systematycznie się zwiększa.

Wyszukiwarka środków ochrony roślin, jak i wykaz opracowane są na podstawie danych z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ale moim zdaniem zdarzają się w nich „drobne” błędy, które w marę swojej wiedzy staram się korygować.


Ares 250 EC

Ares 250 EC jest fungicydem w postaci koncentratu do sporządzania emulsji wodnej, o działaniu układowym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego oraz jęczmienia jarego przed chorobami grzybowymi. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych.

Substancja(e) aktywna(e): Propikonazol
Numer pozwolenia: R-11/2017
Opakowania: 0,25; 0,5; 1; 5; 10 l

Zastosowanie:

Roślina Grupa Choroby
Pszenica ozima Fungicyd Mączniak prawdziwy zbóż i traw, Rdza brunatna pszenicy, Septorioza paskowana liści
Pszenżyto ozime Fungicyd Mączniak prawdziwy zbóż i traw, Rdza brunatna pszenicy, Septorioza paskowana liści
Jęczmień jary Fungicyd Mączniak prawdziwy zbóż i traw, Plamistość siatkowa, Rdza jęczmienia

Clap

Herbicyd w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego, stosowany nalistnie, przeznaczony do powschodowego zwalczania ostrożnia polnego i innych chwastów dwuliściennych w rzepaku ozimym. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych.

Substancja(e) aktywna(e): Chlopyralid
Numer pozwolenia: R-3/2017
Opakowania: 1; 5; 20 l

Zastosowanie:

Roślina Grupa Chwasty
Rzepak ozimy Herbicyd Chaber bławatek, Maruna bezwonna, Ostrożeń polny

Corto

Corto jest środkiem z grupy regulatorów wzrostu i rozwoju roślin w formie granul sporządzania zawiesiny wodnej, przeznaczonym do stosowania w uprawie jabłoni w celu skrócenia przyrostu pędów. Substancja czynna proheksadion wapnia jest inhibitorem biosyntezy giberelin, co zmniejsza wzrost pędów przez skrócenie międzywęźli. W rezultacie polepsza się cyrkulacja powietrza oraz przenikanie światła wewnątrz korony i potrzeba mniejszego nakładu pracy na cięcie drzew. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy sadowniczych oraz opryskiwaczy ręcznych.

Substancja(e) aktywna(e): Proheksadion wapnia
Numer pozwolenia: R-10/2017
Opakowania: 0,5; 1; 2,5; 5 kg

Zastosowanie:

Roślina Grupa Chwasty
Jabłoń Regulator wzrostu Roślina

Kudos

Kudos jest środkiem z grupy regulatorów wzrostu i rozwoju roślin w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej, przeznaczonym do stosowania w uprawie jabłoni w celu skrócenia przyrostu pędów. Substancja czynna proheksadion wapnia jest inhibitorem biosyntezy giberelin, co zmniejsza wzrost pędów przez skrócenie międzywęźli. W rezultacie polepsza się cyrkulacja powietrza oraz przenikanie światła wewnątrz korony i potrzeba mniejszego nakładu pracy na cięcie drzew. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy sadowniczych oraz opryskiwaczy ręcznych.

Substancja(e) aktywna(e): Proheksadion wapnia
Numer pozwolenia: R-9/2017
Opakowania: 0,5; 1; 2,5; 5 kg

Zastosowanie:

Roślina Grupa Chwasty
Jabłoń Regulator wzrostu Roślina

Promanal 60 RTU

Promanal 60 RTU jest insektycydem w formie cieczy do bezpośredniego stosowania, o działaniu kontaktowym. Na roślinie działa powierzchniowo.

Substancja(e) aktywna(e): Olej parafinowy
Numer pozwolenia: R-20/2017
Opakowania: 0,25; 0,5; 1 l

Zastosowanie:

Roślina Grupa Szkodniki
Cis pospolity Insektycyd Misecznik cisowiec
Modrzew Insektycyd Ochojnik świerkowo-modrzewiowy

Vima-Propikonazol

Środek grzybobójczy w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej, o działaniu systemicznym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie zbóż ozimych i jarych oraz jabłoni przed chorobami grzybowymi. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu opryskiwaczy sadowniczych i polowych.

Substancja(e) aktywna(e): Propikonazol
Numer pozwolenia: R-5/2017 h.r.
Opakowania: 0,005; 0,02; 0,1; 0,25; 5; 20 l

Zastosowanie:

Roślina Grupa Choroby
Pszenica ozima Fungicyd Mączniak prawdziwy zbóż i traw, Rdza brunatna pszenicy, Rdza żółta zbóż i traw, Septorioza paskowana liści, Septorioza plew pszenicy
Jęczmień jary Fungicyd Mączniak prawdziwy zbóż i traw, Plamistość siatkowa, Rdza jęczmienia, Rynchosporioza zbóż
Jabłoń Fungicyd Mączniak prawdziwy jabłoni,, Parch jabłoni

Środkami ochrony roślin, które całkowicie zostały usunięte z obrotu i stosowania w ciągu ostatnich dwóch tygodni są:

  • Legato 500 SC – zezwolenie nr R-52/2005
  • Owadofos Extra 480 EC – zezwolenie nr R-6/2013 h.r.
  • Intizam SC – zezwolenie nr R-82/2010 i.r.

Jeśli nie chcesz aby ominęły Cię kolejne informacje o zachodzących zmianach w wykazie zarejestrowanych środków ochrony roślin zachęcam do śledzenia nas w mediach społecznościowych oraz korzystania z wyszukiwarki środków ochrony roślin Agrofy.pl.