Wykaz środków ochrony roślin #5 cz. 1 Nowe rejestracje

Czas na kolejną część aktualnych nowości w „Wykazie środków ochrony roślin” dostępnych do stosowania i będących w obrocie na terenie Polski. Ostatni „Wykaz środków ochrony roślin obejmował środki zarejestrowane na dzień 4 maja 2017 roku i możesz zapoznać się z nim tutaj.
Część 5 obejmuje środki ochrony roślin wpisane do rejestru pomiędzy 4 maja, a 8 czerwca 2017 roku. Wyjątkiem jest podzielenie nowych rejestracji środków na kilka części i publikowanie ich w miarę uzupełnienia bazy Agrofy.pl.
Oczywiście wszystkie środki ochrony roślin możesz znaleźć i w łatwy sposób wyszukać na Agrofy.pl, gdzie bardzo gorąco polecam zajrzeć.

Wykaz środków część 5.1 to 13 nowych rejestracji i w ciągu kilku dni zaprezentuje pozostałe środki ochrony roślin wpisane w tym czasie do rejestru. Aktualnie dzięki wyszukiwarce środków ochrony roślin Agrofy możesz wyszukać 1795 preparatów, które w optymalny sposób pomogą chronić twoje uprawy przed organizmami szkodliwymi.

Wyszukiwarka środków ochrony roślin, jak i wykaz opracowane są na podstawie danych z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ale moim zdaniem zdarzają się w nich „drobne” błędy, które w marę swojej wiedzy staram się korygować.

Aceptir 200 SE

Aceptir 200 SE jest środkiem owadobójczym w formie zawiesino kontaktowym i żołądkowym, przeznaczonym do zwalczania szkodników ssących i gryzących w uprawie ziemniaka i rzepaku ozimego. Na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ci opryskiwaczy polowych.

Substancja(e) aktywna(e): Acetamipryd
Numer pozwolenia: R-34/2017
Opakowania: 0,1; 0,25; 0,5; 1; 5; 10 l

Zastosowanie:

Roślina Grupa Szkodniki
Ziemniak Insektycyd Stonka ziemniaczana
Rzepak ozimy Insektycyd Słodyszek rzepakowy

Apis 200 SE

Apis 200 SE jest środkiem owadobójczym w formie zawiesino kontaktowym i żołądkowym, przeznaczonym do zwalczania szkodników ssących i gryzących w uprawie ziemniaka i rzepaku ozimego. Na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ci opryskiwaczy polowych.

Substancja(e) aktywna(e): Acetamipryd
Numer pozwolenia: R-33/2017
Opakowania: 0,1; 0,25; 0,5; 1; 5; 10 l

Zastosowanie:

Roślina Grupa Szkodniki
Ziemniak Insektycyd Stonka ziemniaczana
Rzepak ozimy Insektycyd Słodyszek rzepakowy

Auxo 337 EC

Auxo 337 EC jest herbicydem, w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej, stosowanym nalistnie w uprawie kukurydzy. Zgodnie z klasyfikacją HRAC substancja czynna bromoksynil zaliczana jest do grupy C3, a substancja czynna tembotrion do F1. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych.

Substancja(e) aktywna(e): Bromoksynil, Tembotrion
Numer pozwolenia: R-27/2017
Opakowania: 0,5; 1; 3; 5; 15 l

Zastosowanie:

Roślina Grupa Chwasty
Kukurydza Herbicyd Chwastnica jednostronna, Fiołek polny, Komosa biała, Psianka czarna, Rdest plamisty, Rdest powojowy, Rdest ptasi, Rumianek pospolity

Bandera 040 OD

Bandera 040 OD jest herbicydem, w postaci zawiesiny olejowej do rozcieńczania wodą, stosowanym nalistnie, przeznaczonym do powschodowego zwalczania perzu właściwego i chwastów jednoliściennych oraz dwuliściennych w kukurydzy. Ciepła i wilgotna pogoda przyspiesza działanie środka, chłodna i sucha może je opóźnić. Zgodnie z klasyfikacją HRAC substancja czynna nikosulfuron zaliczana jest do grupy B. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych.

Substancja(e) aktywna(e): Nikosulfuron
Numer pozwolenia: R-42/2017
Opakowania: 0,25; 0,5; 1; 5; 20 l

Zastosowanie:

Roślina Grupa Chwasty
Kukurydza Herbicyd Bodziszek drobny, Chwastnica jednostronna, Fiołek polny, Gwiazdnica pospolita, Komosa biała, Perz właściwy, Przytulia czepna, Rdest powojowy, Rdest szczawiolistny, Szarłat szorstki, Tobołki polne, Wyczyniec polny

Bansuri

Bansuri jest fungicydem w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej, o działaniu wgłębnym, do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych.

Substancja(e) aktywna(e): Prochloraz
Numer pozwolenia: R-23/2017
Opakowania: 5 l

Zastosowanie:

Roślina Grupa Choroby
Pszenica ozima Fungicyd Łamliwość źdźbła zbóż i traw, Septorioza paskowana liści

Biox-M

Biox-M jest środkiem z grupy regulatorów wzrostu w formie płynu, przeznaczonym do stosowania w przechowalniach z wymuszoną wentylacją w celu zapobiegania kiełkowaniu bulw ziemniaka. Środek dopuszczony do stosowania wyłącznie w pomieszczeniach o trwałej konstrukcji, odizolowanej od podłoża. Środek przeznaczony wyłącznie do stosowania techniką aerozolowania na gorąco, przy użyciu wytwornic aerozolu.

Substancja(e) aktywna(e): Ekstrakt olejowy z mięty zielonej
Numer pozwolenia: R-2/2017 wu
Opakowania: 5; 10; 20 l

Zastosowanie:

Roślina Grupa Chwasty
Ziemniak Regulator wzrostu Roślina

Butisan 500 SC

Butisan 500 SC jest herbicydem w formie koncentratu zawiesinowego do rozcieńczania wodą, stosowanym doglebowo lub nalistnie, przeznaczonym do zwalczania rocznych chwastów jednoliściennych i dwuliściennych w rzepaku ozimym. Zgodnie z klasyfikacją HRAC substancja czynna metazachlor zaliczana jest do grupy K3. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych.

Substancja(e) aktywna(e): Metazachlor
Numer pozwolenia: R-6/2017 wu
Opakowania: 1; 3; 5; 10 l

Zastosowanie:

Roślina Grupa Chwasty
Rzepak ozimy Herbicyd Gwiazdnica pospolita, Jasnota purpurowa, Jasnota różowa, Komosa biała, Mak polny, Maruna bezwonna, Miotła zbożowa, Mlecz polny, Niezapominajka polna, Przetacznik bluszczykowy, Przetacznik perski, Przetacznik polny, Przetacznik rolny, Przytulia czepna, Psianka czarna, Rdest powojowy, Rumian polny, Rumianek pospolity, Starzec zwyczajny, Stulicha psia, Szarłat szorstki, Tasznik pospolity, Wiechlina roczna, Wyczyniec polny, Skrytek polny

Butisan Avant

Butisan Avant jest herbicydem w formie zawiesinoemulsji, stosowanym doglebowo lub nalistnie, przeznaczonym do zwalczania rocznych chwastów dwuliściennych w rzepaku ozimym. Zgodnie z klasyfikacja HRAC substancja czynna metazachlor i dimetenamid-P zaliczane są do grupy HRAC K3 – inhibitory biosyntezy kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach) natomiast substancja czynna chinomerak zaliczana jest do grupy HRAC O – związki z grupy regulatorów wzrostu roślin). Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych.

Substancja(e) aktywna(e): Dimetenamid-P, Metazachlor, Chinomerak
Numer pozwolenia: R-9/2017 wu
Opakowania: 1; 3; 5; 10 l

Zastosowanie:

Roślina Grupa Chwasty
Rzepak ozimy Herbicyd Bodziszek okrągłolistny, Bodziszek porozcinany, Dymnica pospolita, Fiołek polny, Gwiazdnica pospolita, Jasnota purpurowa, Komosa biała, Mak polny, Maruna bezwonna, Niezapominajka polna, Przetacznik bluszczykowy, Przetacznik perski, Przytulia czepna, Rumian polny, Rumianek pospolity, Starzec zwyczajny, Tasznik pospolity, Bodziszek kosmaty, Rzodkiewnik pospolity

Butisan Star 416 SC

Butisan Star 416 SC jest herbicydem w formie koncentratu zawiesinowego do rozcieńczania wodą, stosowanym doglebowo lub nalistnie, przeznaczonym do zwalczania jednorocznych chwastów jednoliściennych i dwuliściennych w rzepaku ozimym. Maksymalna efektywność środka uzyskuje się stosując przed wschodami chwastów. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych.

Substancja(e) aktywna(e): Metazachlor, Chinomerak
Numer pozwolenia: R-8/2017
Opakowania: 1; 3; 5; 10 l

Zastosowanie:

Roślina Grupa Chwasty
Rzepak ozimy Herbicyd Bodziszek drobny, Fiołek polny, Gwiazdnica pospolita, Jasnota purpurowa, Jasnota różowa, Komosa biała, Mak polny, Maruna bezwonna, Miotła zbożowa, Przetacznik bluszczykowy, Przetacznik perski, Przetacznik polny, Przytulia czepna, Rumianek pospolity, Szarłat szorstki, Tasznik pospolity

Butisan Top

Butisan Top jest herbicydem w formie koncentratu zawiesinowego do rozcieńczania wodą, stosowany doglebowo lub nalistnie, przeznaczonym do zwalczania rocznych chwastów jednoliściennych i dwuliściennych w rzepaku ozimym. Zgodnie z klasyfikacją HRAC substancja czynna metazachlor zaliczana jest do grupy HRAC K3 – inhibitory biosyntezy kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach) natomiast substancja czynna chinomerak zaliczana jest do grupy HRAC O – związki z grupy regulatorów wzrostu roślin). Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych.

Substancja(e) aktywna(e): Metazachlor, Chinomerak
Numer pozwolenia: R-7/2017 wu
Opakowania: 1; 3; 5; 10 l

Zastosowanie:

Roślina Grupa Chwasty
Rzepak ozimy Herbicyd Blekot pospolity, Bodziszek porozcinany, Dymnica pospolita, Gwiazdnica pospolita, Jasnota purpurowa, Jasnota różowa, Komosa biała, Mak polny, Maruna bezwonna, Miotła zbożowa, Niezapominajka polna, Pokrzywa żegawka, Przetacznik bluszczykowy, Przetacznik perski, Przetacznik rolny, Przytulia czepna, Rumian polny, Rumianek pospolity, Sporek polny, Starzec zwyczajny, Stulicha psia, Tasznik pospolity, Tobołki polne, Wiechlina roczna, Wyczyniec polny

Chlomazon 360 CS

Chlomazon 360 CS jest herbicydem, występującym w formie zawiesiny kapsułek w cieczy do rozcieńczania wodą, stosowanym doglebowo, przeznaczonym do zwalczania chwastów dwuliściennych i niektórych jednoliściennych w rzepaku ozimym. W roślinie substancja czynna chlomazon powoduje zahamowanie syntezy karotenoidów. Zgodnie z klasyfikacją HRAC substancja czynna chlomazon zaliczana jest do grupy F3. Środek przeznaczony do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych.

Substancja(e) aktywna(e): Chlomazon
Numer pozwolenia: R-36/2017
Opakowania: 0,5; 1; 5; 10; 20; 200 l

Zastosowanie:

Roślina Grupa Chwasty
Rzepak ozimy Herbicyd Gwiazdnica pospolita, Komosa biała, Kurzyślad polny, Przetacznik rolny, Przytulia czepna, Tobołki polne

Chlomazon 480 EC

Chlomazon 480 EC jest herbicydem w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej, stosowanym doglebowo, przeznaczonym do zwalczania niektórych rocznych chwastów jedno i dwuliściennych. Chlomazon 480 EC jest herbicydem selektywnym, układowym, wnikającym do rośliny przez korzenie, powodującym hamowanie syntezy karotenoidów. Działa na chwasty w okresie ich kiełkowania. Po jego zastosowaniu rośliny wrażliwe nie wschodzą lub po wschodach bieleją i zasychają. Zgodnie z klasyfikacją HRAC substancja czynna chlomazon zaliczana jest do grupy F3. Środek przeznaczony jest do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych.

Substancja(e) aktywna(e): Chlomazon
Numer pozwolenia: R-19/2017
Opakowania: 1; 5; 10; 20; 220 l

Zastosowanie:

Roślina Grupa Chwasty
Rzepak ozimy Herbicyd Gwiazdnica pospolita, Jasnota purpurowa, Komosa biała, Przetacznik polny, Przytulia czepna, Tasznik pospolity, Tobołki polne

Chwastox Complex 260 EW

Chwastox Complex 260 EW jest herbicydem, w formie płynu do sporządzania emulsji wodnej (emulsja, olej w wodzie), stosowanym nalistnie, przeznaczonym do zwalczania chwastów dwuliściennych w pszenicy ozimej oraz na trawnikach, boiskach sportowych i polach golfowych. Zgodnie z klasyfikacją HRAC substancje czynne zaliczane są do grupy O. Środek przeznaczony jest do stosowania przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych i opryskiwaczy ręcznych (w tym plecakowych).

Substancja(e) aktywna(e): MCPA, Fluroksypyr, Chlopyralid
Numer pozwolenia: R-35/2017
Opakowania: 0,02; 0,03; 0,05; 0,1; 0,25; 0,5; 1; 2; 3; 5; 10; 50; 60; 200 l

Zastosowanie:

Roślina Grupa Chwasty
Pszenica ozima Herbicyd Babka lancetowata, Babka zwyczajna, Bylica pospolita, Fiołek polny, Gwiazdnica pospolita, Jaskier polny, Jasnota purpurowa, Koniczyna biała, Kostrzewa łąkowa, Mak polny, Maruna bezwonna, Mniszek pospolity, Ostrożeń polny, Przetacznik polny, Przymiotno kanadyjskie, Przytulia czepna, Rdest powojowy, Rogownica pospolita, Rumian polny, Rumianek pospolity, Skrzyp polny, Szczaw kędzierzawy, Szczaw polny, Szczaw tępolistny, Szczaw zwyczajny, Tasznik pospolity, Wyka wąskolistna, Gwiazdnica wielkokwiatowa, Jaskier ostry, Jastrzębiec kosmaczek, Koniczyna drobnogłówkowa, Pępawa zielona, Prosienicznik szorstki
Trawniki Herbicyd Babka lancetowata, Babka zwyczajna, Bylica pospolita, Fiołek polny, Gwiazdnica pospolita, Gwiazdnica wielkokwiatowa, Jaskier ostry, Jaskier polny, Jasnota purpurowa, Jastrzębiec kosmaczek, Koniczyna biała, Koniczyna czerwona, Koniczyna drobnogłówkowa, Krwawnik pospolity, Maruna bezwonna, Mniszek pospolity, Ostrożeń polny, Pępawa zielona, Pokrzywa zwyczajna, Prosienicznik szorstki, Przetacznik perski, Przymiotno kanadyjskie, Przytulia czepna, Rdest powojowy, Rogownica pospolita, Rumian polny, Rumianek pospolity, Skrzyp polny, Szczaw kędzierzawy, Szczaw polny, Szczaw tępolistny, Szczaw zwyczajny, Tasznik pospolity, Wyka wąskolistna
Boiska sportowe Herbicyd Babka lancetowata, Babka zwyczajna, Bylica pospolita, Fiołek polny, Gwiazdnica pospolita, Gwiazdnica wielkokwiatowa, Jaskier ostry, Jaskier polny, Jasnota purpurowa, Jastrzębiec kosmaczek, Koniczyna biała, Koniczyna drobnogłówkowa, Krwawnik pospolity, Maruna bezwonna, Mniszek pospolity, Ostrożeń polny, Pępawa zielona, Prosienicznik szorstki, Przetacznik perski, Przymiotno kanadyjskie, Przytulia czepna, Rdest powojowy, Rogownica pospolita, Rumian polny, Rumianek pospolity, Skrzyp polny, Szczaw kędzierzawy, Szczaw polny, Szczaw tępolistny, Szczaw zwyczajny, Tasznik pospolity, Wyka wąskolistna, Koniczyna czerwona, Pokrzywa zwyczajna
Pola golfowe Herbicyd Babka lancetowata, Babka zwyczajna, Bylica pospolita, Gwiazdnica pospolita, Gwiazdnica wielkokwiatowa, Jaskier ostry, Jaskier polny, Jasnota purpurowa, Jastrzębiec kosmaczek, Koniczyna biała, Koniczyna drobnogłówkowa, Krwawnik pospolity, Maruna bezwonna, Mniszek pospolity, Ostrożeń polny, Pępawa zielona, Prosienicznik szorstki, Przetacznik perski, Przytulia czepna, Rogownica pospolita, Rumianek pospolity, Skrzyp polny, Szczaw polny, Szczaw tępolistny, Tasznik pospolity, Fiołek polny, Koniczyna czerwona, Pokrzywa zwyczajna, Wyka wąskolistna, Przymiotno kanadyjskie, Rdest powojowy, Rumian polny, Szczaw kędzierzawy, Szczaw zwyczajny

Jeśli nie chcesz aby ominęły Cię kolejne informacje o zachodzących zmianach w wykazie zarejestrowanych środków ochrony roślin zachęcam do śledzenia nas w mediach społecznościowych oraz korzystania z wyszukiwarki środków ochrony roślin Agrofy.pl.

Ciąg dalszy ukaże się w ciągu najbliższych dni.