Wyszukiwarka środków ochrony roślin AGROFY cz.1

Wyszukiwarka środków ochrony roślin AGROFY

Szukasz informacji na temat aktualnie zarejestrowanych środków ochrony roślin? Internetowa wyszukiwarka środków ochrony roślin AGROFY pomoże Ci w łatwy i szybki sposób uzyskać informacje, czym chronić swoje uprawy.

Penie zastanawiasz się, dlaczego masz korzystać z tej wyszukiwarki, a nie innej?

Odpowiedź jest jedna.
Jest to najlepsza i najbardziej aktualna wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce, stworzona dla osób związanych z rolnictwem i produkcją rolniczą oraz osób hobbystycznie uprawiających rośliny. W dalszej części postaram się przybliżyć filozofię, jaka przyświecała podczas tworzenia wyszukiwarki oraz jej możliwości.

 1. Czym jest?

Wyszukiwarka środków ochrony roślin AGROFY to pełen wykaz środków zarejestrowanych w Polsce do ochrony upraw roślinnych. Podstawą są dane publikowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) oraz informacje z firm fitochemicznych. Tu właśnie kończy się część wspólna z innymi wykazami środków dostępnych w Internecie i różnych wydaniach papierowych, a zaczynają się drobne różnice czyniące, że wyszukiwarka Agrofy jest od początku przemyślana tak, aby dane w niej zawarte były aktualne i dostępne w najprostszej możliwej formie. Aktualizacja środków odbywa się 2-3 razy w miesiącu, co daje łatwy dostęp do nowo rejestrowanych środków ochrony roślin.

 1. Dla kogo i do czego służy?

Jesteś rolnikiem, doradcą rolniczym, sadownikiem, uprawiasz warzywa, interesujesz się ochroną roślin, hobbystycznie uprawiasz rośliny na działce lub w przydomowym ogrodzie? Wyszukiwarka środków ochrony roślin AGROFY jest właśnie dla Ciebie. Niezależnie czy korzystasz z komputera, tabletu czy telefonu komórkowego, zawsze masz łatwy dostęp do informacji o środkach ochrony roślin i ich zastosowaniu.

Dzięki wyszukiwarce środków ochrony roślin AGROFY możesz zapoznać się z obowiązującą etykietą stosowania dla danego preparatu. Wyszukiwać środki ochrony roślin po jednym z 19 kryteriów wyszukiwania (lub kilu jednocześnie). Mówiąc prościej, jeśli szukasz środka, który zwalcza tasznik pospolity oraz fiołek polny w uprawie pszenicy ozimej i rzepaku ozimym, to ta wyszukiwarka szybko poda Ci odpowiedź na Twoje pytanie.

Wiadomo, że obecnie, aby móc dokonać zakupu i wykonywać zabiegi środkami ochrony roślin należy posiadać przeszkolenie ze stosowania środków ochrony roślin. Jest też grupa środków przeznaczonych dla tzw. użytkownika nieprofesjonalnego. Są to osoby, które wykonują zabiegi w ogrodach przydomowych lub działkach ogrodniczych, a produkowana przez nich żywność wykorzystywania jest na własne potrzeby. Dzięki tej wyszukiwarce takie osoby, także mogą znaleźć dla siebie odpowiednie środki ochrony roślin zaznaczając jedynie jeden suwak.

 1. Kryteria wyboru

Baza środków ochrony roślin to ogromny zbiór różnych informacji, który cały czas się zmienia i potrzeba do tego sprawnego zarządzania oraz sprawnego poruszania się pomiędzy wszystkimi zależnościami. Aby to zapewnić wyróżnionych zostało 19 kryteriów wyboru podzielonych na dwie grupy. Pierwsza to kryteria podstawowe tzw. szerokiego wyboru.

Wyszukiwarka środków ochrony roślin AGROFY
Wyszukiwarka środków ochrony roślin AGROFY
 • Środek ochrony roślin – lista wyboru zawierająca wszystkie zarejestrowane na dany dzień środki ochrony roślin w Polsce;
 • Grupa środka ochrony roślin – podział środków ze względu na zastosowanie, np. zwalczanie chwastów, chorób itp.;
 • Grupa roślin – podział roślin ze względu na formę uprawy, np. rośliny rolnicze, sadownicze itp.;
 • Obiekt chroniony – lista roślin i miejsc, gdzie chcemy zastosować zabieg ochrony roślin;
 • Organizm zwalczany – lista wszystkich organizmów szkodliwych, którem możemy zwalczać za pomocą środków ochrony roślin. Całość podzielona jest na 3 podgrupy, czyli szkodniki, chwasty i choroby;
 • Substancja aktywna – lista zarejestrowanych substancji aktywnych w Polsce;
 • Grupa substancji aktywnej – podział substancji aktywnych na przynależność do konkretnej grupy substancji aktywnych;
 • Klasa toksyczności – podział środków ze względu na klasę toksyczności dla ludzi.

Wyboru kryteriów możemy dokonywać na 3 sposoby:

 • przewijać rozwijalną listę i dokonywać wyboru, co przy listach liczących kilkaset pozycji może być męczące;
 • rozpocząć wpisywanie nazwy, co spowoduje pojawienie się wyników spełniających wpisywaną frazę;
 • rozpocząć od wpisywania dowolnej frazy np. zamiast „Funguran Forte 50 WP”, możemy wpisać „forte” lub „50 WP” i dokonać wyboru z listy.

Dodatkowo poza kryterium „Klasa toksyczności” można wybrać kilka kryteriów w każdej grupie. Prawda, że pomysłowe i proste, a zarazem zmniejsza ryzyko pomyłki.

Druga grupa kryteriów to Opcje dodatkowe, gdzie za pomocą suwaków możemy dodatkowo zawężać wyniki wyszukiwania.

 • Użytkownik profesjonalny – wyświetlane są tylko środki przeznaczone do stosowania przez użytkowników profesjonalnych;
 • Użytkownik nieprofesjonalny – analogicznie wyświetlane są preparaty dla użytkowników nieprofesjonalnych;
 • Rolnictwo ekologiczne – lista środków ochrony roślin dozwolonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym;
 • Handel równoległy, Wzajemne uznanie Pozwolenie strefowe, Pozwolenie strefowe (B2B), Pozwolenie strefowe (Polska) – środki zarejestrowane na podstawie innych zezwoleń niż podstawowe, w zależności od nazwy;
 • Zezwolenie < 12 m-cy – lista środków ochrony roślin, którym w ciągu 12 miesięcy kończy się zezwolenie MRiRW;
 • W obrocie po ważności – lista środków, którym skończyło się zezwolenie, ale mogą jeszcze być w sprzedaży;
 • Tylko stosowanie – środki ochrony roślin, które można jedynie stosować do zabiegów, jeśli znajdują się na stanie magazynowym w gospodarstwie.
 1. Efekt wyszukiwania

Wyniki wyszukiwania ukazane są w formie prostokątnych kloców zawierających nazwę danego środka i krótki opis. Po kliknięciu w dany środek ukazuje się okno, w którym możemy zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat środka tj.:

 • Nazwa środka ochrony roślin i opis jego stosowania;
 • Nazwę substancji aktywnej;
 • Numer zezwolenia MRiRW;
 • Datę wygaśnięcia zezwolenia, datę wycofania z obrotu oraz termin, do kiedy można stosować dany środek ochrony roślin;
 • Możliwość pobrania aktualnej etykiety stosowania środka ochrony roślin.

Dodatkowym atutem jest to, że przeglądanie poszczególnych środków nie powoduje skasowania wyszukanych preparatów oraz kryteriów, po których zostały wyszukane. Oczywiście kryteria można w dowolnej chwili modyfikować lub wyczyścić jednym przyciskiem i zacząć od nowa.

Mam nadzieję, że przybliżyłem nieco działanie i zastosowanie wyszukiwarki środków AGROFY. Zachęcam do śledzenia profilu Agrofy na portalach społecznościowych oraz blogu, gdzie pojawiają się informacje o zmianach w wykazie środków ochrony roślin.

Ciekawe, jakie są wasze opinie i oczekiwania odnośnie takiego narzędzia w codziennej pracy? Zapraszam do wyrażenia swojej opinii lub sugestii w komentarzach. Wyszukiwarka cały czas jest rozwijana i udoskonalana i każda rada będzie cenna.

Ta część poświęcona była ogólnemu działaniu wyszukiwarki, natomiast w drugiej części postaram się przybliżyć nieco bardziej inne możliwości wyszukiwarki.

Przejdź do wyszukiwarki ochrony roślin.