Zaprawianie zbóż – czemu farmer w UK ma lepiej

Próbka zaprawionego materiału siewnego pszenicy

Zaprawianie materiału siewnego to pierwsza linia obrony siewek i młodych roślin przed czynnikami szkodliwymi takimi jak choroby i szkodniki. W Polsce dostępnych jest kilkadziesiąt środków przeznaczonych do zaprawiania materiału siewnego zbóż. Wnioskować można, że dzięki temu możemy chronić zboża w Polsce przed wszystkimi zagrożeniami jakie mogą szkodzić roślinom zbożowym, a jednak tak nie jest.

Dla przykładu angielki farmer ma do dyspozycji szerszy zakres ochrony stosując zaprawianie zbóż w porównaniu do polskiego rolnika.

Zaprawione ziarno pszenicy oraz podział ziarna przygotowanego do czyszczenia i zaprawiania
Zaprawione ziarno pszenicy oraz podział ziarna przygotowanego do czyszczenia i zaprawiania | fot. Agrofy.pl
Zaprawione ziarno pszenicy
Zaprawione ziarno pszenicy | fot. Agrofy.pl

Zastanawiasz się co ma Anglia do Polskiego rolnictwa?

Odpowiedz jest prosta i można ją znaleźć w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z 21 października 2009 roku. Znajdziemy tam informację na temat podziału terytorium Unii Europejskiej na 3 strefy do celów udzielania zezwoleń środków ochrony roślin na wprowadzanie ich do obrotu. Polska znajduje się w strefie B „Centrum” razem z takimi krajami jak: Belgia, Republika Czeska, Niemcy, Irlandia, Luksemburg, Węgry, Niderlandy, Austria, Polska, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Zjednoczone Królestwo (UK).

Wstępne czyszczenie ziarna pszenicy przeznaczonej na materiał siewny
Wstępne czyszczenie i zaprawianie zbóż. Tutaj ziarno pszenicy przeznaczonej na materiał siewny | fot. Agrofy.pl

Pozwala to firmie chemicznej na możliwość automatycznego zarejestrowania danego środka ochrony roślin w strefie gdzie następuje pierwotna rejestracja preparatu.

Dzięki czemu środek rejestrując środek np. w Irlandii wnioskodawca może rozszerzyć rejestrację na całą strefę B. W tedy taki środek ochrony roślin rejestrowany jest między innymi w Polsce uzyskując w swoim numerze zezwolenia końcówkę „we” (wzajemne uznanie).

Przeglądając się środkom ochrony roślin zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii i przeznaczonymi do zaprawiania materiału siewnego zbóż natkniemy się na preparaty, które pozwalają na większe spektrum ochrony zbóż przed czynnikami szkodliwymi.

Dzięki nim angielski rolnik ma możliwość zabezpieczyć siewki zbóż przed takimi chorobami:

Rdza brunatna

Rdza żółta

Septorioza paskowana liści pszenicy

oraz ochronę przed bezkręgowcami takimi jak drutowce i ślimaki.

Jestem ciekaw waszej opinii na ten temat.
Czy możliwość zabezpieczenia młodych roślin zbóż przed takimi zagrożeniami jest ważne, czy może wolicie zwalczać je w późniejszych zabiegach.

Już w przyszłym tygodniu tekst o tym jakie substancje aktywne zapraw nasiennych najlepiej działają na poszczególne choroby i owady w zbożach.